Rühma telefon: 5553 4312

Tibu rühma õpetajad on Silja Valk ja Marju Tammets ning õpetaja abi Esta Luuka


  TEATED

 

Detsember

 
Detsembrikuu - see jõulukuu.
Lund, ikka lund, mis siis veel...
Õu on täis päkapikkude pisikesi jalajälgi.
Sellel kuul nagu polekski muud kui jõulusalmid ja jõuluinglid,
päkapikud ja jõulukingid
 
Lund oli meil detsembris ikka palju, palju. Tänu sellele said lapsed rõõmsalt kelgutada, suusatada ning isegi lumememmesid meisterdada. See oli kõigile suur nauding.
1. adventi tähistasime me juba novembris. Sellel päeval jooksid lasteaia õues ringi päkapikud, kes tõid igale rühmale kingituse. Lisaks tegevustele koos päkapikkudega, kirjutasid lapsed veel kirjad jõuluvanale. Õppisime ümbrikule aadresside kirjutamist ning hiljem sai iga laps oma kirja ise postkontoris posti panna.
Kunstitegevustes meisterdasime seekord pulkadest ja käbidest päkapikke. Pangapealse lasteaias oli Harku valla lasteaedade päkapikkude näitus "Pangapealse päkapikk otsib sõpru" ning seal  meie laste ühistööna valmistatud lõbusad päkapikud osalesidki.
Tegelesime kõigile lisaks muidugi ka jõulupeo ettevalmistustega. Üheskoos lastega sai küpsetatud peoks paras ports piparkooke. Selle juures oli kõige põnevam ja lemmikum osa muidugi glasuurimine. Selgeks said õpitud veel mitmed laulud ja luuletused ning peale pikka ootamist saabuski meile jõuluvana.
Täname teid, kallid vanemad, meelespidamise eest.
Loodame siiralt, et pühad olid kõigi jaoks ilusad ja rahulikud. 
Uued tegemised juba uuel aastal.
Jääme rõõmsalt jaanuari ootama. 
 
Ilusat uut aastat!
 
Detsembri metsamatkad

Sel aastal jäi meie ajalooretk detsembrikuusse. Vahepeal oli maha oli sadanud säravpuhas lumevaip. Poisterühmale kohaselt rääkisime seekord pigem sõdalaste relvastusest ja ehitiste tehnilistest aspektidest (relvad, kaitse- ja ründetaktika või siis korstende rohkus ja hoonete paksud seinad). Nagu arvata oligi, kuulasid poisid ammulisui ja olid valmis loogilisteks aruteludeks, kaevikust üllatusrünnakuks ja oluliste objektide otsimiseks.

Detsembrikuu alguse puhul peatusime ka vana tiigiäärse pärna juures, et oma jõulusoovid päkapikkudele edastada.

Maha sadanud paks lumi tingis lindude toitmise vajaduse. Tuletasime meelde eelmisel aastal õpitud linnud ja lindude rände põhjused. Meisterdamistööna valmisid aknale kleebitavad lindude siluetid, et tagada lindude ohutus suurte klaasakende juures neid toites. Juba oli toitmiskohtades märgata musträstaid ja tihaseid, kes lisatoidu tänuga vastu võtsid. Meie aga suundusime liivamägedesse kelgutama.

Jõulupeo järgselt jõudis kätte aasta lühimate päevade aeg. Matkapäeva hommikul õue jõudes polnud päike ikka veel puude tagant tõusnud, kuid tiigi äärde jõudes kallas päike meid juba valgusega üle. Kuna meil oli kaasas väike risupõleti, et talve lühimal päeval tuld teha, siirdusime nõiametsa ehk tihedasse kuusikusse, kust head kuiva tulematerjali leiab.

Praadisime searasvaga leiba ja jõime mustsõstrateed. Poisid konstrueerisid maha langenud kuusetüvedest erinevaid ehitisi ja mängisid peituse- ja tagaajamismänge. Tagasiteel lasteaeda oli päike juba pilve taha kadunud ja ega seda talvepäeva kauaks enam jagunudki.

 

Novembrikuu tegemised Tibu rühmas

Jällegi on möödunud üks tore sügiskuu ning peagi koputab uksele detsember. Võtame siis kokku novembrikuu tegemised.

Novembrikuus tähistas lasteaed oma sünnipäeva. Tegime meiegi lasteaiale oma õnnitlusseina, kuhu lisasime kaunistused ja kirjutasime head soovid. Selle tähtsa päeva tarbeks olid õpetajad selgeks õppinud näidendi „Kakuke".

Tähistasime ka isadepäeva, kus joonistasime isasid ning tervitasime isasid videovahendusel lauluga.

Jätkuvalt külastame vähemalt üks kord nädalas raamatukogu. Seal loetakse meile ette igakord erinevaid raamatuid. Need on nii põnevad! Raamatukogu meile meeldib, sest sealt saab raamatuid koju laenutada.

Valmistasime  kapsa- ja porgandisalatit. Kapsa hakkimine oli väga raske ning nõudis meilt väga suurt pingutamist. Kui aga toorained olid hakitud, maitses salat väga hästi.

Nädalapäeva nimede meelde jätmiseks kuulasime laulu „Päevade laul" (Laikrete perebändi esitluses). Laulusõnad on meile juba nüüdseks selgeks saanud ning nädalapäevade nimedki juba meelde jäänud. Bee-Bot põrandarobotid aitasid samuti nädalapäeva nimesid õppida.

Meie projekt „Atsihiga tervist otsimas" lõppes sellega, et  koostöös vanematega meisterdasime tennisepallidest oma atsihid. Need valminud tegelased olid nii vahvad. AITÄH TEILE NII ARMSATE ATSIHHIDE EEST!

Ja saabusidki meie rühma väikesed päkapikud, kes valmisid meie väikeste käte abil.

Kaunist jõuluootust meile kõigile!

 

Novembri metsamatkad

Alustasime novembrit sammalde ja samblike uurimisega. Avastasime, et nendega saab edukalt plastiliini sisse mustreid rullida, neid saab vuntsiks sättida, raviteeks keeta ja neist meisterdusi valmistada. Eelmisel aastal samblaid ja samblikke tundma õppinud lapsed juba teadsid, et neil kahel grupil on olemas värvierinevus ja ka ka valguse suhtes on neil omad nõudmised.

 

Sammalde ja samblikega tutvus tehtud, asusime realiseerima oma varutud küttematerjali, mis oli vahepealsete nädalatega kenasti kuivaks muutunud. Rasmus ja Kristofer kaalusid hommikul lõkkesaia tainasegu ained välja ja tainas läks kaussi kerkima. Paari tunni pärast võis meid juba leida liivamägedest lõkke äärest. Tuli andis sooja ja sellest jäänud sütel valmistasime endale maitsvad tokisaiad. Seekord ei läinud kellelgi sai kõrbema, oli näha, et võrreldes eelmise aastaga on lapsed tähelepanelikumad ja püüdlikumad.

Novembri lõpunädalal haarasime taas mutukabingo lehed ja asusime mängutegelasi nende talvitumiskohtadest otsima. Heas otsimishoos olid Sverre, Kristjan ja Remi ning nende eeskujul ja otseses mõttes sabas liikus ka ülejäänud rühm. Üheskoos leidsime üles kõik mängutegelased (välja arvatud sipelga) pluss kolm hiirt ja rohulutika. Kõik leitu jätsime leidmiskohta ja üritasime talvitujaid võimalikult vähe häirida.

Detsembris ootab meid suurem suurem ports lund ja külma ning jõulupeod. Vestleme lastega aasta pimedaimast ajast ja lindude-loomade lisatoitmisest.

 

Oktoober Tibu rühmas

Esimene õppetöö kuu sai edukalt läbitud ja kätte jõudiski oktoober. Oktoobris jätkasime me oma projektiga "Põnevad puud". Selle raames said lapsed teada, millised puud kasvavad lasteaia hoovis ja kuidas neil vahet teha. Lisaks uurisime ka põnevaid küsimusi - miks elavad putukad puukoore all ja miks toksib rähn puud? Puude projekt on meile ka palju muud õpetanud. Näiteks oskavad lapsed nüüd lehtede ja viljade järgi puid ära tunda.

Ka meie kunstitunnid olid puudega seotud. Iga laps maalis kasemetsa ning okstest sai valmis kleebitud üks lõbus öökull. Projekti lõpuks meisterdasime kõik koos suure maketi õpitud puudest ja nende viljadest.

Peale "Põnevad puud" projekti oli meie oktoober täidetud huvitavate teemanädalatega. Leivanädalal toimus rühmas kinnisilmi erinevate leibade degusteerimine - võitjaks tuli must leib. Lemmiklooma nädalal käis meil aga külas õpetaja Marju merisiga nimega Bruno. See meeldis lastele väga. Veel külastasid meid õues erinevad koerad, jänes ja õpetaja Karini kassike.

Lisaks teemanädalatele oli meil ka tegevusi väljaspool lasteaeda. Oktoobri lõpus külastamine me Tabasalu Raamatukogu Ilon Wiklandi kohvernäitust "Pikk-pikk teekond". Lapsed said teada väikese Iloni elust ja sellest, kuidas temast sai kunstnik. See kõik oli väga põnev. Suurt rõõmu valmistas lastele muidugi ka ehete meisterdamine.

 Üheskoos kordasime me geomeetrilisi kujundeid ning liitmist ja lahutamist, häälisime sõnu ja harjutamise nende kirjutamist. Täidetud sai ka tööraamatuid.

Oktoobrikuu lõppes meil rühma kostüümipeoga. Halloweeni tähistamiseks meisterdasime lastega lõbusaid kõrvitsaid ja need kukkusid välja päris naljakad.

Sellega saidki meie oktoobrikuu tegevused läbi. Jääme pingsalt ootama meie uusi projekte ja hilissügiseid tegevusi.

Ilusat novembri algust kõigile!

 

Oktoobri loodusmatkad

Ükski laps ei suuda vastu panna vikerkaarevärvilistele puulehtedele. Oktoobris on neid igal pool: kuhjadena maas, kuldse vihmana puudelt langemas ja juba olid nad ka laste pihkudes. Mängisime puukulli, ehtisime end lehekroonidega, kogusime ja kuivatasime ilusamaid puulehti vihikute vahel, mängisime lehebingot. Kui puulehtedest tüdimus peale hakkas tulema, jätkasime kuu lõppu plaanitud metsas kokkamise ettevalmistustega. 

Nüüd oli oluline osata metsas leida tuletegemiseks sobivaid puuliike ning sae ja oksakääridega neist sobiva suurusega põletusmaterjal ette valmistada. Poistel oli rassimist üksjagu ja väike, kokkupandav oksasaag oli väga hinnatud tööriist. Lisaks kuusele ja kasele vaatasime ka üle sarapuu, sest tema pikad ja sirged oksad on suurepärased tokisaia küpsetamiseks. 

Vahepeale jäi lemmikloomanädal. Lapsed, kellel kodus lemmikloom, said temast rääkida. Vaatasime ja kuulasime erinevate lemmikloomade hääli ning tutvusime ka lemmikloomade viie vabadusega ehk tingimustega, mida looma heaolu silmas pidades kodus luua tuleb. Igalt lapselt laekus näitusele plastiliinist lemmikloomakujuke.

Novembris küpsetame metsas tokisaia, uurime samblikke ja samblaid ja otsime putukate ja pisiolendite talvitumispaikasid.

 

 

Õues puhub sügistuul – september Tibu rühmas

Meie september algas Maali ja Juuli külaskäiguga. Saime kinnitust, et piim ei tule poest, vaid piima annab meile ikkagi lehm. Lapsed said maiustada ka oma lemmikpiimatoote jäätisega, mis saabus kohale Jätsi jäätiseautoga.

Septembrisse mahtus veel ülemaailmne koristuspäev, mille raames käisime kogu rühmaga koristamas kohalikku bussijaama. Oi, oi kui palju prügi me sealt leidsime. Prügikotid said igatahes prügi täis. Kõige ohtlikum asi meie meelest oli ühekordne raseerija.

Meie rühma uueks õppeprojekti teemaks sai valitud „Põnevad puud". Esmalt me selgitasime välja, mida me üldse teame puudest ning milliseid teadmisi juurde soovime saada. Me juba teame, mis puud kasvavad lasteaiahoovis.

Spordipäeval saime lisaks jooksmisele, hüppamisele ja palliviskele teha vigurhüppeid üle kummikute. Üsna keeruline, kuid samas väga põnev harjutus oli.

Metsamatkal vedas meil ilmaga, sest vihma ei sadanudki ja päike soojendas põski. Vaatasime loodust, otsisime sügise tunnuseid ja mängisime indiaani peitust. Muidugi sõime kõrsikuid ja jõime teed.

Sel kuul külastas meid õuealal ka teater vahva etendusega, kus nägime, kuidas elavad hiired. Etenduses kuulsime palju muusikat ja laulu.

Uued tegemised aga  juba oktoobris.

 

Septembri metsamatkad

Kõigepealt sõime kõhud marju täis ja seejärel korjasime pilgeni oma seenekorvid. Lapsed üllatasid oma väga hea mäluga ja nimetasid suurema osa marju eelmise aasta teadmistepagasist. Raskem pähkel oli liigina jõhvikas. Sellele pühendasime loodusõppeklassis oma voolimispraktika ja käisime jõhvikat ka otse rabast söömas.

Seenele suundus iga laps oma isikliku varustusega – noa ja ämbriga. Lubasime seekord korjata tõesti kõike ja õppisime sedasi eristama nt kärbseseeni. Tublimad said ämbrid täis. Kuhjas seenesaak näis muljetavaldav, kuid lähemalt takseerides oli söögiseeni seal vaid kümmekond. Mis teha, õnneks ei kurvastanud keegi, sest kirglikke seeneroogade sõpru laste hulgas polnud.

Oktoobris kordame üle meie metsade puud ja teeme seda mitme nurga alt.