Rühmas töötavad õpetaja Ene-Ly ning assistendid Krista ja Ragne (osalise tööajaga)


TEATED

  • Rühma telefon: 555 32 607
  • Meie rühma tegmistest saate osa Facebooki grupi vahendusel, millega liitumiseks küsige infot Ene-Ly´lt.

Pääsukese rühma aprill  

Aprillis sai joon alla tõmmatud meie „Aknast välja" projektile, mille raames uurisimegi kõike, mis aknast välja vaadates silma jäi. Projekti lõputööks valmis vahva näitus eriilmelisest kevadest, mida märganud olime ja mis laste fantaasia poolt pisut lisavürtsi sai.

Enne veel kui uue projekti teema leidmise juurde asusime tuli aga arengumängudega tegeleda, sest kalendrist vaatas vastu kevad, mis tähendab, et õppeaasta lõpp ei ole enam kaugel ning aeg on teha kokkuvõtted rühma õppekasvatustöö tulemustest. Arengumäng pakkus lastele suurt huvi ja lapsed tegid lausa ise kokkuleppeid, kes järgmisena mängima minna saab ning jagasid hiljem oma kogemusi nii kaaslastele kui lapsevanematele.

Otsese õppetöö välisel ajal õpivad aga lapsed läbi mängu ja just mängu kaudu katsetakaste ja kinnistatakse uusi teadmisi ja oskusi, lihvitakse oma koostöö- ja suhtlusoskusi, maandatakse pingeid ning õpitakse kannatlikkust ja üksteisega arvestamist. Mänguoskus on üks põhilisemaid, millega me igapäevaselt tegeleme ja meeletult tore on näha kui suuri edusamme me lapsed selles osas edasi astunud on.

Kevadväsimuse peletamiseks ja tervise üleüldiseks turgutamiseks võtsime ühel lõunal kätte ning võlusime oma puuviljasalati smuutiks. Puuviljasalat meie rühma laste suurim lemmik just ei ole, kuid kui olime sinna lisanud õunu, maasikaid ja tsipa sidrunit ning kõik selle blenderi abil ära püreestanud, siis kiidusõnadele lõppu tulla ei tahtnud. Eriti tore oli, et lapsed tõid välja, et meie tehtud smuutis polnud ühtki tükki sees ja see oli nagu „päris".

Tore oli ka see, et üle pika aja tuli meile külla teater ja saime oma lasteaiaperega koos vaadata vahvat etendust. Lapsed naudivad etendusi väga ning me ootame juba praegu järgmist korda, mil taas teatrisse saame – süües kasvab ju isu :)

 

Pääsukese rühma märts

Märtsi saime alustada õige mõnusalt, sest vastlapäev valmistas ju rõõmu igakülgselt – saime lasteaia õuealal vahvaid tegevuspunkte läbida ning muidugi üritada pikimat liugu lasta. 

Rühmas aga valmistasime taigna, veeretasime neist kakukesed ning ahjust tulles võlusime neist vahukooretupsu ja moosisutsu abil välja vastlakuklid. No mida rohkemat veel ühest vahvast vastlapäevast tahta?

Õige pea aga selgus, et tahaks küll veel midagi... tahaks kevadet ning nii selle ilminguid siis õppekäigul otsima mindigi. Lisaks päikesele märkasid terased silmad ka lumikellukesi, mis teadupärast kevade üks esimesi märke on ning ühiselt talvekombesid seljas kohendades ja käpikuid kätte sikutades otsustatigi, et ju siis ongi kevad juba kohale jõudnud :)

Naistepäeval aga sai kogu meie rühma naispere kõrgendatud tähelepanu osalisteks ning tuleb tunnistada, et eks me, nii suured kui väikesed, olime ikka meelitatud küll. Imearmas on näha, kuidas perede väärtused rühma edasi kanduvad ja pisikeste žestide kaudu hoolivust ja hellust väljendatakse.

Kes veel ei tea, siis meie rühmas on kombeks unejuttudeks loetavad raamatud just raamatukogust tuua ning kuna viimati toodud raamatud oli otsa saanud, siis oli aeg sammud raamatukogusse seada. Sel korral aga võtsime lapsed kaasa ja nad said ise raamatukogus abistavatele prouadele rääkida, millised raamatud neile hetkel huvi pakuvad. Ka laenutamise protseduuri said lapsed sel korral ise läbi teha ja kui aeg jõudis sinna maani, et rühma tagasi jõudnuna lapsed voodisse juba pugenud olid, siis ei jõutud kohe kuidagi seda unejutu lugemise algust ära oodata.

 

Kuna õppeprojekt viis meid ühel heal päeval aknast välja vaatama, siis märganuna linnusöögimaja jõudsime me oma uurimistöö tulemusena sujuvalt linnusöögi juurest päevalillede juurde. Peale seda, kui olime ka ise päevalillesemneid mekkinud, otsustasime neist mõned mulda pista, et vaadata, mis juhtub ja no juhtuski... kõik neli mulda pistetud seemet idanesid ning me olime sunnitud tärganud taimed juba ka ümber istutama, sest kasv on neil ikka hämmastavalt kiire. 

Lapsed sattusid istutustöödest nii elevile, et kastsid ka kogu meie rühma teised taimed ära ja lubasid needki ümber istudada. Saime tragide rohenäppudega aga kokkuleppele, et toataimi istutame ümber pisut hiljem, kui õues juba päris soe on ja siis kaasame kindlasti ka neid.

 

Pääsukese rühma veebruar

Veebruari suurimad märksõnad on muidugi lumi, lumi ja veelkord lumi ning mööda ei saa vaadata ka Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamistest. Terve lasteaiaperega sai käidud kohalikus metsas imelist talve nautimas ja eks ka igapäevased õueskäigud olid lumehangedest ja mäenõlvadelt kostuvaid laste naerukikeid täis.

Vabariigi aastapäeva tähistamiseks valmistasime ise endale suupistete laua, kus leidus nii küpsisetorti kui suitsuvorsi saiu ja kiluleibasid. Rahvusliku muusika järgi sai jalga keerutatud ja lasteaiaperega üheskoos lipu heiskamise tseremooniast osa saadud.

 

Lisaks sai muidugi ka igapäevaselt õpitud ja hullatud, sõbrapäeva tähistatud ja raamatuid loetud, joonistatud ja voolitud ning muidugi mõista mängitud, mängitud, mängitud.

 

Pääsukese rühma jaanuar

Jaanuar oli meil küllaltki rahulik kuu, kus saime detsembrikuise tempo maha tõmmata ja mõnusamalt enda sisse vaadata. Rohkelt sai rühmas erinevate terviseteemadega tegeletud ja uueks aastaks plaane tehtud. Kuidagi kujunes nii välja, et tavapärasest rohkem veetsime aega meisterdades – ju siis tundsime end eriti loominguliselt sel vaiksel ajal.

Aasta algus tervitas meid imeliste talveilmadega ning lume üle saime rõõmu tunda rohkelt.

 

Pääsukese rühma detsember

Detsember möödus meilgi muidugi jõuludeks valmistumise tähe all. Rohkelt sai lauldud ja luuletusi õpitud, rühmaruumi ühiselt kaunistatud ja jõulujutte loetud.

Ühistöö raames valmistasime vanapaberist oma toredate kuusepuude jaoks ehteid ja iga laps sai selle siis oma parima äranägemise järgi ära kaunistada.

Ühel imelisel advendihommikul tõi kelmikas päkapikk meile aga kirja ja suure paki. Kui olime paki avanud, leidsime sealt seest iga lapse jaoks lilla karukese ja juhendi, kuidas nende eest hoolt kanda. Nüüdsest siis viljeleme ka meie oma rühmas KiVa metoodikat ja korraldame iganädalaselt karukeste koosolekuid.

Detsembrikuine projekt viis meid kurssi päkapikkude salajase eluolu ja tegemistega. Igal esmaspäeval külastasid lapsi ka päkapikud, kes tõid Jõuluvanalt sõnumeid, jagasid väikeseid ülesandeid ja kingitusi. Nii saime me me ühelt toredalt päkapikuproualt ka paar pakki piparkoogitaigent, mille ka kohe kasutusse võtsime – rullimist oli palju ja vormidega mässamine küllaltki keeruline, kuid kui hunnik ahjusoojasid piparkooke laual ootasid, siis see eelnev ei mänginud enam rolli ja lasime heal maitsta.

Lapsed olid selgeks õppinud mitmeid vahvaid jõululaule, mille jõulukontserdina üles filmisime, samuti külastas meid ühel ilusal õhtul Jõuluvana, kes lastega juttu ajas ja kingitusi lahkelt jagas. Aasta lõpp tuli kiirelt kätte ja ega see uus aastagi end pikalt oodata ei lasknud. Loodame, et see uus aasta toob meile kõigile palju rõõmu ja naeru, põnevaid ettevõtmisi ja toredaid hetki lähedaste seltsis.

 

Pääsukese rühma november

November kujunes meil küllaltki tegusaks taas ja eks see nii nüüd edaspidigi ongi, sest lapsed on tublid ja tragid ning täis tegutsemistahet, mida meie meelsasti ära kasutame :)

Üha rohkem üritame lastele luua võimalusi ise tegemiseks, nii siis ongi nad juba harjunud ise endaga hakkama saama - oma toidunõusid masinasse panema, ise leiba endale võtma ja aegajalt ka toitu endale tõstma. Seda viimast tuleb muidugi veel harjutada, kuid aega meil on ja küll saab ka see selgeks muude isetegemiste kõrval. Ise püüame me end ka jõudumööda riietada ning ise oleme isegi küpsiseid küpsetanud. Suured tänud siinkohal Gustavi emale Airele, kes toreda ettepaneku tegi ja selle ka täide viis. Lapsed on ise ka usinad plaanide tegijad ning seetõttu on juba teada, et meid ootab lähiajal ees smuuti valmistamine ja kuulsime vaikseid vihjeid ka piparkookide küpsetamise soovi osas. Igav meil juba ei hakka :)

Põnevust pakkus mitmeks päevaks aga ka evakuatsiooniõppus, mis häirkellade helisedes meie tavapärastesse tegevustesse särtsu juurde tõi. Lisaks käitumisjuhiste verbaalsele õppimisele saime õpitut ka praktikas kasutada ja lapsed teavad nüüd, et häirekella helisedes tuleb koheselt täiskasvanud juurde joosta ning ühiselt hoonest väljuda. Eduka evakuatsiooni lõppedes saime vahva võimaluse lähemalt tutvuda päästemasinaga ja päästjate tööga. Elevust kui palju, nii suurtele kui väikestele.

Elevust jagus novembrisse aga veelgi – saime seda tunda nii lasteaia sünnipäeval, kui töötajate esitatud tore rändetendus meie rühma jõudis, kui ka kutseliste näitlejate külastusel. Tore on küll teatris käia ning eriti tore on, kui teater meile koju külla tuleb.

Mängu- ja õppetegevused saatsid meid muidugi igapäevaselt, viies meid igasugustele põnevatele seiklustele arvude ja värvide maailmas, seda nii vestlusringides, kunsti- kui ka robootikategevustes.

Õues käime me endiselt kohusetundlikult ja seda nii päeval, kui õhtutundidel, sest pole ju halba ilma, on vaid halb riietus ja meie lastel on kõik vajalik olemas, et maksimum võtta nii vihmasest ilmast kui lumehangedes sumpamisest. Aitäh vanemad teile selle võimaluse loomise eest!

 

Veel enne, kui lumi maha tuli ja maa kattis, saime me oma värvide ja numbrite projekti raames peenrakasti istutatud tulpide sibulad mis siis kevadel lisaks silmailule ka võrdlusmomendi pakuvad. Mitu punast, kollast ja valget tulpi maha istutatud sibulatest ka idanevad, seda me siis uurimegi.

 

Pääsukese rühmaoktoober

Meie oktoober oli tagasi vaadates õige tegus. Jõudsime oma esimese projektiga algust teha ja selle ka lõpetada. Mahti oli iga päev kord või kaks õues käia, samuti toas mängida, õppida ja lõunal silm looja lasta, muusikasaalis laulda ja liikumissaalis võimelda.  Jõudsime haiged olla ja terveks saada. Jõudsime paljugi muud teha ning kõik selle ka ära unustada :)

Leib on meie rühmas alati au sees ja nii suurtele kui väiksematele meeltmööda olnud, mistõttu tähistame Leivapäeva alati suurelt. Nii muidugi ka see aasta. Lapsed said osa erinevate leibade degusteerimisest, kus arutleti erinevate maitsenüansside ja tekstuuride üle ning lõpuks sai iga laps välja valida endale maitsvaima leiva. Lisaks uuriti lähemalt näiteks kombaini ja vilja ning tehti tutvust selle protsessiga kuidas viljast lõpuks leib saab.

Leivaga seoses tuli muidugi küpsetamine jutuks ning kui rühmas on tööl parim pagar, siis eks tuleb ka lastele ju küpsetamist õpetada. Niisiis võetiti ühel päeval kaneelisaiade küpsetamine käsile – lapsed segasid ise taigna kokku ja panid patsutusega sinna ka head mõtted sisse. Taignast vormiti kuklid, mis kena kaneeli-suhkru kihiga üle puistati. Kui ka kuum ahi oma töö ära tegi, siis oli tuba mõnusat lõhna täis.. ega enam kaua ei läinudki, kui lastel põsed kuklitest punnis olid ja mõnus mõmisemine maad võttis.

Meie rühma esimene õppeprojekt sai alguse tegelikult murest. Nimelt oli Krista kassil tervis käest ära ja paratamatult tulevad me oma rõõmud ja mured ju ka lasteaeda kaasa. Niisiis saavad ka lapsed neist osa ja praegusel juhul kasvaski murest välja vahva projekt, kus tutvusime kõigi meie rühma liikmete lemmikloomadega ning saime aimu, kuidas nende eest hästi hoolt kanda. Lapsed olid nii uhked, kui kaaslastele oma lemmikloomi tutvustasid ja mõnel juhul said need lemmikud ka ise rühma tulla – see oli muidugi eriti äge. Lisaks sai põgusalt puudutatud ka hooletusse jäetud lemmikloomade teemat, sest mõlemad Krista kassid olid varasemalt kodutud ja sealt edasi kasvas välja väike koostöö. Nimelt annetasid meie rühma laste vanemad vanu pleede ja pesasid, toitu, mänguasju jms ääretult vajalikku kraami kodutute kasside heaks ning MTÜ Cats Help kannab hoolt, et need suurest südamest tehtud kingitused abivajajateni jõuaksid.

Kuna aga laps õpib enim läbi mängu, siis üritame võimalikult palju lastele just sellist mänguaega võimaldada, kus nad saavad ise oma tegevusi valida ja ise oma mängu juhtida. Siin siis väike ülevaade iseseisvatest õpimomentidest nii toas kui õues :)

 

Pääsukese rühma september

September oli Pääsukeste perel väga meeleolukas. Pikalt suvepuhkuselt tulnud lapsed olid rõõmsalt lasteaias tagasi. Jällenägemise rõõm oli suur ja oldi õnnelik, et ikka sõber Mõmmi rühma aegadest on ka olemas. Muidugi liitus meiega mitmeid uusi lapsi, kes aga väga hästi punti võeti. Algas kohanemine nii lastel meiega kui ka meil lastega - väga ruttu saime omaks. Võtsime omale plaani, et üksteise nimed saavad lastel selgeks septembri kuu jooksul, aga selgus, et saadi isegi varem.

Lisaks sõbraks saamisele, jõudsime me veel teha mitmeid huvitavaid asju. Nimelt tarkusepäeval me lustisime koos teiste maja lastega õues.

Pärast tralli saime limpsida jäätist, mida uhke jäätiseauto meile lauluga tõi. Siis võtsime osa spordipäevast, kus meil oli kavas jooks ja erinevad pallimängud - lusti kui palju!

Vahepeal jõudis meid külastada lasteteater Sõber vahva etendusega hiirtest. Sellest vahvast loost inspiratsiooni saadud, on meil rühmas väga menukas hiire ja kassi mäng.

Jõudsime ära käia ka kogu maja ühisel metsamatkal, kus lisaks matkamisele uurisime loodust ja vaatasime tiigil  parte. Laste jaoks oli ikka kõige meeldejäävam osa piknik sooja tee, võileibade ja kõrsikutega.

 Meie läheduses elab üks mõnus mõisahärra ja tema peab mägiveiseid. Kuna lastele meeldib neid ikka vaatamas käia, siis tekkis mõte, et iga rühm saab endale (mitte päriselt muidugi) ühe väikese vissi ja mõtleb talle nime. Meie kõige populaarsemaks nimeks osutus Loki ja nii me ta Lokiks ristisimegi.

Ja muidugi jäi meil palju aega mängimiseks nii toas kui ka õues