Rühma õpetajad on Marika Tömp ja Triinu Kurvits ning õpetaja abi on Viktorija Rasskazova. 

Rühma telefon: 5553 2484  

 

TEATED

  • Detsembri sünnipäevalapsed on Karel - 15.12 ja Alissa - 21.12. Palju õnne! 

 

Oravate november

Kuu algas hingedepäevaga, põletasime küünalt ja rääkisime, mida see päev tähendab. Novembris valmistusime isadepäevaks, meisterdasime isadest portreed, õppisime peo jaoks laule ja tantse. Üle pika aja said isad taas kuulata kontserti ja õues õhtuhämaruses läbida vahva „Kikilipsu" orienteerumismängu. Selle vahva tegevuse isadele mõtles välja liikumisõpetaja Riina. Aitäh Sulle!

Mardipäeval rääkisime selle tähtpäeva kommetest, kuid kadripäeval jooksime ise koos Lepatriinu rühmaga katri. Käisime rühmast rühma, laulsime, küsisime mõistatusi, lõime tantsu ja soovisime kõikidele õnne ja rikkust. Lõpetuseks maiustasime kommidega, mis meile igast rühmast kaasa anti.

Õppetöö osas kordasime nooremate lastega tähti ja vanematega kirjutasime ja täitsime erinevaid emakeele ülesandeid. Arvutasime ja kirjutasime numbreid, loendasime ja eristasime suurusi. Jätkasime oma „Amanda ja maailma" projektiga, rääkides keskkonna säästmisest ja kliima soojenemisest. Ning loomulikult joonistasime ja meisterdasime.

Novembris oli ka meie vahva lasteaia sünnipäev. Harku lasteaed sai 20 aastaseks. Selle piduliku päeva puhul esitasid õpetajad lastele ülitoreda näidendi: „Mutionu pidu". Nii tore oli taas saalis koos olla ja nautida lõbusat etendust. Rühmas maiustasime isevalmistatud küpsisetordiga. Palju õnne, meie kallis lasteaed!

Käisime novembrikuus igal nädal raamatukogus, kus kuulasime toredaid jutte ja saime laenutada vastavalt laste soovile raamatuid.

Kuu lõpus toimus meil tuletõrjeõppus, mille käigus kordasime üle, kuidas kiiresti ohuolukorra puhul rühmast evakueeruda. Saime kenasti hakkama ja jõudsime kõik tervetena õue oma kogunemiskohta. Nägime ka seda, mis juhtub kui keegi majja sisse jääb ning kuidas päästjad oma tööd teevad ning ohtu sattuja majast välja aitasid. Oli väga õpetlik ja tegus päev. Eriti tore oli, et meile näidati ka päästeautot ja selle sees olevat varustust.

Meie rühmaga liitusid novembrist vahvad väikesed kaksikud Robin Kristjan ja Raul Sebastian. Tere tulemast Oravate sekka!

Kuu lõpetas I advent, mille viisid saalis läbi Hiire rühma lapsed ja õpetajad. Tõime advenditule endale rühma, kaunistasime ja ehtisime oma rühamaruumi ning jääme jõule ootama.

Ilusat advendiaega!

 
 

Novembri loodusõpe

 

Kuigi Orava rühma lapsi oli novembris kohal väga vähe, on teist aastat metsatarkust omandavad oravad siiski meie raudvara ja annavad oma teadmiste ja kogemustega lepatriinudele silmad ette. Teise rühma lastega on toredasti tuttavaks saadud ja kui üks päev küsisin, kas soovitaks ilma lepatriinudeta metsas käia, siis oldi sellele ägedalt vastu. Nii et jätkame suure sõbraliku seltskonnaga.

Elus ja eluta loodusega seoses tegime algust pikaajalise katsega. Pinnaseid uurides sai selgeks, et mullas on palju imetillukesi organisme nagu seened, bakterid ja ka putukad. Mida rohkem neid seal on, seda parema kvaliteediga on muld. Põllumeeste eeskujul matsime musta mulla sisse puuvillased püksid. Aga puuvillase särgi matsime hoopis liiva sisse. Jätsime kohad meelde ja maikuus vaatame järgi, kas maetud riiete välimus on muutunud. On nende sisse auke „söödud" või näevad nad samasugused välja. Lapsed oleksid tahtnud asjad juba järgmisel nädalal välja kaevata, aga nii kiiresti need asjad ei käi.

Hingedepäeva paiku sai lastele tutvustatud aleviku vanu hooneid. Imestati, et vana aja pesumasin oli maja suurune, et mõisa maja pererahvast teenis suur hulk teenijaid, et rehvivahetustöökoja asemel oli sepikoda ja et kunagi ammu oli sõjaks valmistutud ka Harku metsas. Mõned lapsed oskasid pajatada ka enda vanavanematelt kuuldud lugusid ja neid kuulasid ka kaaslased hea meelega.

Kui ilmajaam juba lumesajuga hoiatama hakkas, oli viimane aeg minna metsa ja raba serva samblikke ja samblaid vaatama.

Samblike ja sammalde eristamine värvuse põhjal on lastele lihtne. Samblad on enamasti sügavrohelised, samblikud hallikad või kollakad. Eelmisel päeval kasutasime plastiliini sisse jäljendite tegemiseks erinevaid samblaid (turbasammal, metsakäharik, kaksikhammas ja laanik) Hea oli tõdeda, et lapsed mäletasid sammalde välimust ka järgmisel päeval neid looduskeskkonnas vaadeldes. Köhatee keetmiseks otsisime islandi käokõrva nimelist samblikku. Keetsime risupõletil sellest tee ja lastel oli võimalus seda maitsta. Samblikuteed ei peetudki kuigivõrd ebameeldivaks. Ilja ja Oliver küsisid isegi kolm korda juurde.

Maha sadanud lumega seoses tegime juttu loomade talveunest ja taliuinakust. Jalutasime läbi need kohad, kus talveund või taliuinakut tegijad võiksid talveks peituda. Madude talvitumiskohas – liivakünkal võis nüüd julgelt liikuda ja ka mägralinnas oli jäänud vaikseks - lumel polnud ainsatki jälge. Sellise käitumise põhjus – toidupuudus viis meid juba järgmise teemani, mis oli lindude ränne ja selle tagamaad. Lindude toidusedelit õppides selgus taas, et ka nende hulgas on liike, kellel tuleb toidupuuduse tõttu lõuna poole elama minna.

 

Detsembris ootab meid ees tuvumine kompassi ja geopeituse mänguga. Uurime, kas loomad ja linnud vajavad talvel lisatoitmist ja mida kujutab endast talvine pööripäev.

 

Oravate oktoober

 

Jätkasime oma projektiteemaga: "Milline tee viib tarkuseni?"

Kuulasime erinevaid vanasõnu tarkusest ja õppimisest ning arutasime,  mida need võiksid tähendada. Lapsed on juba väga head kaasamõtlejad ja arutlejad. Jõudsime arusaamisele, et keegi ei sünni targan,a vaid targaks saadakse ja selleks on vaja õppida, katsetada ja harjutada.

Vaatasime ka dokumentaalfilmidest lõike maailma kõige ohtlikematest kooliteedest ja kõik lapsed olid arvamusel, et küll meil on Eestis hea ja tore koolis ning lasteaias käia. Meil on kõik hästi ja pole  vaja ületada selliseid ekstreemseid katsumusi, et kooli jõuda.

Loomulikult vestlesime ja rääkisime ka sügisest ja kõikidest sügisele iseloomulikest nähtustest. Kordasime puu-ja juurvilju, leht-ja okaspuid, ränd-ja paigalinde. Kirjutasime, häälisime, joonistasime, meisterdasime ja arvutasime.

Kõige meeldejäävam sündmus oktoobrikuust oli Harku ilmajaama külastus. Sinna läksime me koos Lepatriinu rühmaga ja kuna see on lasteaiast ainult 2 kilomeetri kaugusel, siis läksime sinna tõukeratastega. Käik sinna oli tore ja õpetlik. Saime väga palju uusi teadmisi, kuidas ilmastikunähtusi ja temperatuuri mõõdetakse. Jaama töötaja tutvustas meile kõiki vahendeid, mida selleks kasutatakse ja lapsed said ise näha, kuidas need töötavad. Eriti põnev oli vana ilmajaama radarikupli uudistamine.

Oktoobri keskel toimus ettelugemise päev ja ka meie rühm käis Harku raamatukogus, kus meile loeti ette lugu kassist, mis lastele väga meeldis. Meie rühma uued lapsed olid raamatukogus esimest korda ja neile oli see täiesti uudne ja tore kogemus.

Kuu lõpus oli aga lemmikloomanädal. Vestlesime oma lemmikutest ja meil käisid külas Märteni  armas hiidküülik ning Remi ja Linete vahvad koerad. Aitäh teile!

 

Ja kuna Halloween on saamas ka meie maal aina populaarsemaks ja lastes tekitab see palju vaimustust, siis otsustasime ka ise, et käime ajaga kaasas. Valmistasime endale kõrvitsatest Halloweeni laternad. Kuna õpetajal oli palju väikeseid kõrvitsaid üle, siis komposti viskamise asemel valmisidki nendest hoopis vahvad kõrvitsalaternad. Lastele pakkus nende valmistamine palju nalja, sest kõrvitsa puhastamine ei ole just kõige meeldivam tegevus. Käed olid ligased ja tekitasid palju elevust. Valminud laternad olid aga ägedad ja eriti ilusad õhtuhämaruses, kui küünlad sees põlesid. Nüüd aga on aeg valmistuda mardi- ja kadripäevaks!

 

 

Septembri ja oktoobri loodusretked

Kuniks metsast veel midagi suhu pista leiab ja puudel lehti on, tegeleme septembris ja oktoobris just nende teemadega.

Marjaretk laabus meil sel aastal rahulikumalt kui eelmisel. Mäletatavasti sattusime eelmisel aastal rabarajal maaherilaste vihase rünnaku alla ja seetõttu pidime lasteaeda tagasi pöörduma. Seekord jõudsime marju otsida, süüa ja nendega erinevaid mänge mängida. Lastele on alati põnevust pakkunud marjade pimetestimine ja ega need orava rühma lapsedki teistsugused polnud.

Seentega oli tõesti sel aastal kehvad lood ja rabaservast võis mõned üksikud leida. Eelmiste aastate saagiga võrreldes olid meie seitse eri liiki seent niru tulemus, aga sellegipoolest saime oma silmaga näha riisikat, kärbseseent ja puravikku. 

Rabarada on osa hiljuti loodud Harku metsa loodusrajast. Rajal on lihtne liikuda puudel olevaid märke järgides. See on lastele arusaadav ja turvaline ning ära eksimise hirmu ei teki. Kõrget pillirootihnikut läbiv rada on laste kasvu arvestades justkui tunnel, kus liikumise teeb huvitavaks puujuurte ja mudaste lompide rohkus.

Puuliikide õppimiseks läks käiku vana tuttav bingomäng. Hästi sobis ka aja peale liikide otsimine. Tasapisi hakkasid pähe kuluma unustuse hõlma vajunud puuliikide nimetused. Erandiks vaid kuusk, mis tänu jõuludele kõigil meeles püsib. Auhinnaks pakkusime sarapuupähkleid, mille avamiseks tuli üles näidata leidlikkust.

Kuniks ilmad veel soojapoolsed, on hea üle vaadata putukate talvitumispaigad. Jällegi tekitas rohkem hasarti bingomängu vormis tegevus. Juhatasin lastele kõige tõenäolisemad leiukohad kätte ja otsimine läks kohe hooga käima. Mitte keegi ei hoidnud tegevusest kõrvale. Panin tähele, et iga laps tegeles enda initsiatiivil, mitte ei lootnud teistele. Samas jagati enda leide oma bingogrupi kaaslastega. Tegevuse järgsetele kontrollküsimustele erinevate putukate leiukohtade kohta oskasid kõik anda õigeid vastuseid.

Koolivaheaja nädalat sisustasime tokileibade küpsetamisega. Lepatriinu õpetaja pakkus pärast veel magustoiduks vahukomme. Kõht sai väga täis.

 

Novembris uurime samblaid ja samblikke, vaatame üle Harku ajalooliselt olulised kohad ja õpime nägema ja vahet tegema elusal ja elutul loodusel.

 

SEPTEMBER ORAVA RÜHMAS

Septembrikuu on kuldne kuu, siis kuldsed õunad, ploomid puul...

Septembrikuu algaski meil tarkusepäeva tähistamisega õuealal. Kuu alguses olid ilmad veel päikesepaistelised ja soojad. Saime õues palju mängida, joosta ja tõukeratastega sõita.

Sügis on uute laste tuleku aeg, nii ka meil. Meie rühmaga liitusid Aron, Märten, Gabriel ja Siimeon.

Õppetööga tegime algust poolest septembrist. Tutvusime Amanda ja Modoga, kes on Mondo Maailmakooli programmi raames väljatöötatud tegelaskujud lastele mitmekultuurilisuse ja globaalsuse tutvustamiseks. Harjutasime jutsutamist, kordasime tähti ja häälikuid, kirjutasime ja tegime matemaatilisi ülesandeid. Sügise teemal joonistasime, kleepisime, voolisime ja meisterdasime.

Septembrist on meil ka uus muusikaõpetaja Kersti Kuusk.

Toimus lasteaia ühine metsamatk koos maailmakoristuspäevaga. Metsa alt ja teeradade äärest sai prügi kokku korjatud ja prügikonteinerisse toimetatud.

Ka teatrid ei ole meid unustanud, Miku-Manni lasteteater mängis etendust: „Kes ei tööta, see ei söö". Oli tore ja lõbus teatritükk.

Kuna septembris oli ka mihklipäev, siis lasteaias toimus koos peredega mihklipäeva üritus, kus sai maitsta hapukapsast, ära arvata õunasorte, panna köögiviljadele õiged nimetused, maitsta erinevaid leivasorte, maiustada pannkookidega ja mängida mihklipäevale omaseid mänge.

Spordipäeval selgitasime välja kiiremad jooksjad, kaugemale hüppajad ja osavaimad palliviskajad.

Kuu viimasel päeval toimus liikumisnädala lõpetamise raames jooksuüritus õues koos vahva jänese ja rebasega.

Kõigile ilusat ja kuldset sügist!