Rühma õpetajad on Marika Tömp ja Triinu Kurvits ning õpetaja abi on Viktorija Rasskazova. 

Rühma telefon: 5553 2484  

 

TEATED

 

Oravate november

 

Selle kuuga sai läbi meie uus projekt: „Minu keha", mis oli väga sisukas ning pakkus lastele huvi. Uurisime nii raamatutest, maketilt kui ka videosid vaadates inimese keha ning mis funktisoonid on erinevatel kehaosadel ja organitel.

Lapsed said väga palju uusi teadmisi ning tunnevad nüüd oma kehasid paremini. Samuti on omandatud teadmised enesehügieeni ning tervislike eluviiside kohta. Osatakse eristada, mis on meie kehadele tervislik ja mis mitte. Õppisime kirjutama erinevate kehaosade nimetusi ning teame, kus nad kehal asuvad. Uurisime, milleks on meil ripsmed, miks tekivad sinikad, kuidas toit kehas liigub, miks on meil aju ja veel väga palju muud, mis meie kehades toimub. See oli laste jaoks kõik üsna põnev ning teadmisi saadi palju.

Kuna novembrisse jäi ka jäätmetekke vähendamise nädal, siis otsustasime, et oleks vahva lõpetada meie projekt meisterdustega, kus on kasutatud taaskasutatavaid materjale. Nii valmisidki koostöös kodudega fantastilised "Inimesed", millest panime välja näituse.

Ka isadepäeva sai tähistatud - joonistasime isadest portreed, valmistasime kingituse ning filmisime neile üllatuseks isadepäeva luuletuse ja lauluvideo.

Novembris oli meie toredal lasteaial sünnipäev, mille puhul esinesid lastele õpetajad näidendiga „Kakuke". Oli tore ja rõõmus päev, mida saatis lisaks etendusele ka tants ja trall.

Kuu lõpus läbisime kõik koos tuletõrjeõppuse, kus meil tuli evakueeruda ohutult õue, sest „tulekolle" oli seekord meie rühma garderoobis. Saime edukalt ja rahulikult välja ning põnevust pakkus päris tuletõrjeauto tulek. Lastele näidati, mida kõike tuletõrje autos leidub, milleks erinevaid vahendeid vaja võib minna ning lubati lastel ka ise proovida voolikust vett lasta.

Nii see november läbi saigi ja nüüd oleme juba jõulude ootuses. Jõulutunde tekitasid I advendil akna taga käinud päkapikud, kes rõõmustasid meid oma vigurite ja toodud kingitusega.

 

Oravate oktoober

Meie projekt lõppes oktoobrikuuga ning selle jooksul said lastel selgeks tuntumad seened, marjad, puud ning loomad ja linnud.

Kordasime üle metsloomad, kes asutavad end talveunne ning linnud, kes lendavad talveks ära.

Kinnistasime oma teadmisi puuliikide tundmisel ning peaksime need nüüd metsas jalutades ära tundma lehtede ja viljade järgi (kastanid, tammetõrud, käbid).

Oktoobrisse jäi ka leivapäev, mille puhul tegime ise taigna ja küpsetasime õues terrassil pannkooke. Küll olid head!

Samuti oli sel kuul juba traditsiooniks saanud lemmikloomapäev. Lapsed tõid kodudest kaasa oma lemmikloomade pildid ning rääkisid suure õhinaga, millised nende lemmikud on ja oli tunda suurt hoolivust ja kiindusmust oma koduloomade vastu. Õuealal käisid külas sõbralikud koerad ja üks arglik küülik. Tuppa tuli külla Lepatriinu rühma õpetaja oma iseteadliku kassiga.

Veel käisime koos Tibu rühmaga Tabasalu raamatukogus ja külastasime Ilon Wiklandi „Kohvernäitust". Näitus oli vahva ja tutvustas lastele põgusalt, kuidas sama vanad lapsed elasid ajal, mil ei olnud hunnikutes mänguasju ja kõiki võimalusi nagu tänapäeval. Ja saime teada, kuidas ühest hakkajast ja pisikesest Haapsalus elanud tüdrukust sai kuulus illustraator, kes on joonistanud pildid sellistesse tuntud lasteraamatutesse nagu „Bullerby lapsed" ja „Karlsson katuselt".

Õppetöös pöörasime suurt tähelepanu häälimisele ning sõnade ja numbrite õigesti kirjutamisele, sest paljudel olid tähed ja numbrid suve jooksul meelest läinud ja vajasid kiirelt üle kordamist. Õnneks on lapsed tragid ja kõik sai meelde tuletatud ning vajab nüüd vaid pidevat harjutamist ja kinnistamist.

Selged on ka erinevad aed-ja puuviljad ning omame teadmisi, mida kõike kasulikku ja maitsvate nendest valmistada saab.

Meie projekt "Aed ja mets sügisel" lõppeski erinevate aia- ja metsasaadustest valmistatud hoidiste maitsmisega, mille lapsevanemad olid ise valmistanud. Kaasa toodi erinevat sorti moose, mahlu ning marineeritud seeni. Laste lemmikud olid maasika-ja õunamoosid ning moosisaiu polnud küll vist keegi varem nii palju söönud kui sel päeval.

Aitäh hoidiste valmistajatele!

 

Oktoobri loodusmatkad

Oktoobri loodusmatkade märksõnaks sai puu. Värvikirevad lehed ning puude alla lebavad tõrud, kastanimunad ja vahtraninad lausa kutsusid tegutsema. Mängisime puukulli, ehtisime end lehekroonidega, kogusime ja kuivatasime ilusamaid puulehti vihikute vahel, mängisime lehebingot. Sekka veel pärnaõietee ja sarapuupähklite mekkimine ning kuivade kuuseokste abil risupõletisse tule tegemine. Poiste rõõmuks valmis painduvast pihlakatüvest vibu. Poisid asusid erinevaid okstest nooli katsetama. Selgus, et parimad on näpu jämedused ja sirged oksad nt sarapuult. Ja puude nimetused hakkasid aina paremini meelde jääma. 

Ühtlasi hakkasime tegema ettevalmistusi suuremaks küpsetamiseks. Selleks varusime küttematerjali. Vaatasime välja väiksema kuivanud kuuse ja saagisime juppideks, kogusime maha langenud kaskedelt koort ja peenikesi kuivi kuuseoksi. Õppisime märkama sarapuud, sest tema sirgetest okstest sai valmistada just sobivaid küpsetustokke. Noaga puuoksa koorimine oli lastele väga köitev, aga tähelepanu nõudev tegevus. 

Novembris küpsetame metsas tokisaia, uurime samblikke ja samblaid ja otsime putukate ja pisiolendite talvitumispaikasid.

 

Oravate september

Ongi kätte jõudnud meie rühma viimane õppeaasta siin lasteaias.

September algas tarkusepäeva tähistamisega, kus meid lõbustas külla tulnud tädi Maali koos oma lehmaga ja loomulikult oli lastele üllatus – jäätis, mis saabus lasteaeda jäätiseautoga. Vahva!

Taas alustasid tegutsemist erinevad huviringid ning algas meie õppetöö. Alustame ettevalmistustega kooli minekuks, kuid ei unusta ka koos rühmakaaslastega mängimist ja tegutsemist.

Sel kuul on meie projektiteemaks sügis ning sügisannid metsas ja aias.

Oleme jõundud juba valmistada tervislikku rohelist smuutit, mille sisse panime õunu, peterselli ja kurki. Käisime metas seeni korjamas ning saime selgeks nii söögi- kui ka mürgiseened. Osalesime sügisesel spordipäeval, oleme vaadanud ning nautinud teatrietendust õues, korjanud lasteaia ümbruses maailma koristuspäeva raames prügi ning osalenud lasteaia ühismatkal Harku metsa.

Jätkame oma projektiga ka oktoobris, sest  september on kuidagi märkamatult läbi saanud ja sügise kohta avastada on veel oi kui palju.

 

Septembrikuu loodusretked

Veel oli metsas marju ja seeni, mida lähemalt tundma õppida. Mõlemad matkapäevad olid toimekad ja täis avastamist. Marjaretkel nägime ja kogesime marju nende loomulikus kasvukeskkonnas: rabas, männimetsas, teeservades. Pistsime suhu jõhvikaid, mustikaid, sinikaid ja pohli. Marjasöömise julgusproov sisaldas ka pimetesti. Valida tuli jõhvika, pohla ja mustika vahel. Huvitaval kombel ei suudetudki eristada väga haput jõhvikat pohlast, küll aga tunti kohe ära mustikas.

Meie marjaretk lõppes õnnetult jalutaja poolt katki astutud maaherilaste pesa juures. Me ei osanud sellises kohas neid oodata ja lapsed neid karta. Taandusime ohutusse kaugusse, kuid paar poissi said putukatelt vopsud siiski ära. Kõik lõppes õnnelikult, kuid edaspidi oleme eriti tähelepanelikud. Sest nüüd me teame, kellega on tegu ja kuidas käituda.

Seeneretk: seente vähesus muutis nad eriti väärtuslikuks. Lubasime lastel korjata kõiki seeni, aga iga liiki vaid ühe. Ämbrid täitusid visalt isegi sellistel tingimustel. Seeni üle vaadates selguski, et kärbseseeni oli rohkem kui söögiseeni ja kõige rohkem oli seeni, mis süüa lihtsalt ei kõlbagi. Oluline teadmine retkelt: enamus seentest on mürgised või söögiks kõlbmatud.

Oktoobris tegeleme peamiselt puude õppimisega ning kuu lõpunädalal on aeg valmistada lõkkel midagi head.