Lastega tegelevad õpetaja Sille ning õpetaja assistendid Ljudmila ja Silja
Rühma telefon: 5553 2442
____________________________________________________________________________________________________________________________
TEATED
- Aprillikuu sünnipäevalapsed on Sille - 05.04, Mia-Marii - 19.04 ja Taira - 27.04. Palju õnne!
____________________________________________________________________________________________________________________________
Veebruar - „Eriline Eesti!"
1. veebruaril oli Sõber Karu sünnipäev, palju õnne!
Koristasime ja pesime koos lastega rühma. Lapsed aitasid suure rõõmuga ja ütlesid, et see oli nende parim päev☺
Kuidas töötab minu keha? Kehaosad? Mõõtsime vererõhku ja hapniku sisaldust verest ning kuulasime südant. Laste näidud tip-top ?? Aitäh Loore Marta emale erinevate aparaatide ja vahendite eest!
Erinevad inimesed meie ümber. Viisakusreeglid, kui näen teistsugust inimest. Kuidas pime saab aru, millal minna valgusfooriga tähistatud ülekäigurajalt üle? Kuidas pakun pimedale abi? Kuidas teha vahet mehel ja naisel ning saan aru, et inimene on vana? Mida saame kõik koos lasteaias teha ja mida mitte? Mida mitte: süüa piimatooteid, trennis käia ja tahvlites olla. Saame: mängida, laulda, meisterdada, töövihikut täita, kelgutada, matkal käia, riietuda jne. Olime kõnetud (kandsime ühekordseid maske). Lahendasime matemaatika tv lk 14-15 ja joonistasime pilti (õpetajad näitasid ette, laps pidi mõistatama, mis see on ja selle joonistama- kaks inimest käest kinni, päike ja vihmapilv ning lõpetuseks vikerkaar). Olime kõnetud 1h 15 min. Aeg läks kiiresti ja laste keskendumine tegevustele oli palju parem, sest ei saanud sõbraga jutustada ?? Õppisime sõrmendite abil oma nime viiplema.
Olime pimedad. Kompimise ja nuusutamise kaudu proovisime ära arvata, millega on tegemist. Lapsed arvasid kõik ära ?? Kirjutasime paberile nime ja joonistasime pildi sellises järjekorras: pea, silmad, nina, suu, kulmud, kõrvad, juuksed, keha, jalad, käed ja kätte õhupall. Näitus on koridoris ja on näha, kes muutus nägijaks, kes mitte ?? Mäng ja joonistamine, kui käsi ei ole ja pärast vestlesime, mis tunne oli? Vestlesime, kuidas nahk meid kaitseb? Annab märku, et me nt ei kõrvetaks, külmetaks end ära. Kohe annab ajule käskluse, et tõmba nt käsi ära. Kaitseb meid hädaolukordade eest!
Kui hoiame nina kinni, kas me maitset tunneme? Tegime kohe katse - lapsed hoidsid nina ja silmad kinni, panid väikese kummikommi suhu (ei teadnud). Tõesti kui nina on kinni, siis maitset ei tunne enne, kui alles nina lahti lastes. Teinekord, kui peab rohtu võtma jne, siis hea nipp, pane nina kinni ja maitset ei tunne :) Miks meil on sellised kõrvad (püüavad heli kinni)? Panime käed kõrvade taha ja proovisime, kas kuuleme paremini?
Iga laps sai teha söögiriistadega heli liikumise katset. Sidusime paela nt lusika külge ja otsad panime kõrva. Lõime lusika vastu lauda ja kõrvu tuli imeline nagu kirikukellade heli. Päris huvitav, kuidas heli liigub mööda nööri :)
14. 02 Ilusat valentinipäeva! Aitäh, teile head vanemad meelespidamise ja laua katmise eest! Meil oli tõeliselt magus hommik ja seda jagub nüüd mitmeks ajaks :)
Karude koosolekud- salajane kiri kapis. Mida sõbrale öelda ja mida mitte ning miks? Miks ei ole ilus kõike välja öelda ja kirjutada, mida mõtlen? Ära tee teisele seda, mida sa ei taha, et sulle tehakse! Massaaž "SÕBER"
Käisime lastega pajuurbasid korjamas ja õhus on tunda kevadet☺️
Kunstis valmisid "Naerunäotopsid". Tegime südameid ja küpsetasime kõrvitsa- ja porgandimuffineid. Ühistööna valmis rühma uksele süda. Kuu lõppes vastlakuklite ja Pika Hermanni torni meisterdamisega.
Vabariigi 105 sünnipäev!
Ootame põnevusega teatrikuud!
Hiired
Head uut aastat! Jaanuari projekt „Putuklind"
Mõistatused, kes on paiga- ja rändlinnud? Millest ehitab lind pesa ja kuidas me aitame neid talvel? Amelia ütles nii vahvasti: "Linnud, mitte talvel ei karda külma vaid nälga!" Liblika elutsükkel ja proovisime teha mesilase häält, kas te saate hakkama?. Miks on putukad meile olulised? Milleks neil on tundlad?? Miks praegu õues putukaid ei ole?
Arutelu ilmast ja kuidas aasta ringi käib? Numbrite ja tähtede õppimine ning kinnistamine erinevate mängude ja tegevuste kaudu. Meisterdasime liblika elutsükli ja leevikese ja varblase ning samuti joonistasime need.
Karude koosolekud: 11.01 Rahvusvaheline aitäh-päev. Milles oled sa hea? Massaaž "Sõber Karu käis talus" ja mängud "Õhupall" (ühtekuuluvustunne ja meeskonnatöö) ning "Õhupalli hingamine".
Jänese aasta alguse puhul ühine talvematk ja disko.
30.01 Tähistasime esimest eesti kirjanduse päeva. Lipu heiskamine 8.36 koos hümni laulmisega. Mis on kirjandus? Vaatasime erinevaid teemat tutvustavaid pilte ja pärast said lapsed tahvelarvutis mängida mängu "Eesti kirjanduse päev". Lapsed joonistasid enda välja mõeldud muinasjutu ja kes soovis, see sai selle ka ette kanda. Lõpetuseks eesti kirjanduse disko.
Ühislugemine "Sirli, Siim ja saladused" 25. peatükk. Video
Kuu ja ühtlasi ka projekt lõppes meil robootikapäevaga! Kinnistasime numbreid, linde, meisterdasime legodest: metsavahi, lindude vaatetorni, linnuhaigla, metsavaimu ja metsa sissepääsu (lapsed mõtlesid nimed). Ning linnuke otsis endale süüa ja muutsime vahva jänese ellu :). Kasutasime Sphero Bolti ja tahvelarvuteid.
Sõbrakuu ootuses
Hiired
Detsember „Miks on vana parem kui uus?"
Algas jõulukuu ja päkapikud juba piiluvad. Meie sellel aastal rühma kuuske ei pannud. Meil on kamin, mille ümber lõime jõulutunde. Meisterdasime kastidest põhjapõdra ja lumememme, toorikutest advendiküünlad ning rühma uksele tegime mälestuste kuusepuu ning kaunistasime rühma. Küpsetasime piparkooke ja leiba ning kuulasime jõululaule ja –muinasjutte. Kuulame üksteist ja hoiame oma kõige kallimaid inimesi.
Lapsed valisid projekti teemaks: "Miks on vana parem kui uus?" ja kuu lõikes toimetasime selle teemaga- isetegemise rõõm. Kuhu viime koduste väikeseks jäänud riided ja asjad, mida enam ei kasuta? Miks me peame elektrit kokku hoidma ja ettevaatlikud olema?
Meie selle kuu vahvad kunstitegevused: pappkastidest lumememm ja põhjapõder, advendiküünlad, mälestuste kuusepuu, plastiliinist kuusepuud ja vanast suhkrumassist lumememm, päkapikk, karud magavad talveund, vestleme tehtud töödest ja jutustame vaba tegevuse käigus joonistatud piltidest.
I adventi tähistasime saalis kõik rühmad koos, kus meie rühma vahvad päkapikud esinesid väikese kavaga (eelmisel kuul). Järgnevatel andventidel süütasime küünlad ja olime hetke vaikuses. Jutustasime erinevaid jõululugusid ja kuulasime üksteise toimetusi ning tegemisi.
Külastasime Kiek in de Kök´i kindlustustemuuseumi ja vaatasime tornis lavastust "Jõulumõõk". Etenduse teema või mõte läks kokku meie projektiga "Vana on parem kui uus!".
Sooja kampsuni päev!
Tähistasime jõulupidu sellel korral natuke teistmoodi. Meid tabas haiguslaine, kuid sellest hoolimata tuli jõuluvana ikka Meil oli armas pidu saalis, kodudes olevad lapsed võtsid osa jõulupeost ja lugesid jõuluvanale luuletust Zoom´i vahendusel. Suur tänu lapsevanem Liinale, kes aitas seda ideed ellu viia. Sõime lõpetuseks õues laste küpsetatud piparkooke ja leiba ning jõime sooja glögi. Tänu õpetajatele ja abistavatele vanematele jõudsid jõulupakid õhtul kõikide lasteni!
Aitäh, Mihri emale maitsvate piparkookide eest ja südamlik tänu Eliise ja Anete emale jõulupärja eest!
Soovime kõigile toimekat uut aastat ja olge hoitud!
Hiirekeste november!
02. 11 oli hingedepäev! Süütasime küünla ja kuulasime laulu "Väike ingel".
09. 11 Rääkisime mardipäevast ja kuulasime laule. Meisterdasime mardimaske ja mängisime erinevaid lauamänge.
10.11 Vahva isadepäev Küpsetasime lastega vahvleid, esinesime saalis issidele, orienteerusime ümber lasteaia ja pidu lõppes grillimisega. Aitäh koostöö eest!
16-18.11 Meie armsal lasteaial oli sünnipäev, palju õnne! Meisterdasime sünnipäevaks suure kaardi, valmistasime lastega küpsisetordi, vaatasime saalis "Mutionu sünnipäeva" ja pärast maiustasime rühmas.
18. 11 Meie äge poistepäev! Täname Elinete lillehaldjat (Anete ja Eliise ema)!
25.11 Osalesime tuletõrjeõppusel. Lapsed jäid rahulikuks ja jõudsime kiiresti õue.
28.11 I advendihommik. Täname vanemaid koostöö ja salajase paki eest :)
30.11"Maagiline sügis" projekti lõpetamine vahva videoga "Lasteaed, mu teine kodu".
Palju õnne, Marielle ja Adeele!
Kordasime/õppisime/meisterdasime/mängisime: nädalapäevad- milline on nädala esimene päev? Mitu päeva on nädalas? Mitu tööpäeva (lasteaias käimise päeva)? Mängisime mängu "Mimiq". Mis vahe on ruudul ja ristkülikul? Otsisime silmadega rühmas ristkülikukujulisi asju.
Täitsime matemaatika tv lk 4-7. Modo hommikud. Kuulasime laulu ja arutelu, mis loom algas sinu nime esimese tähega (iga laps vastas)? Kontrollisime st kuulasime uuesti laulu. Nüüd leidsime kõik tähed ja loomad üles.
Karude koosolekul lugesime raamatut "Mis ka ei juhtuks" ja sellele järgnes vestlusring. Enne liikumistundi ütlesime üksteisele midagi ilusat: armastan teid kõiki (enamus), olete kallid, mulle meeldib teie lõhn, koos on tore ja meeldib teiega mängida. Mis on kodu? Koht, kus elada, saab magada, armastada, süüa, mängida, juua, õues olla, diivanil istuda ja telekat vaadata ja kodus on minu perekond. Mida kodu mulle annab? Armastust, soojust, kallistust, valgust ja kodu kaitseb sind! Arutelu: kas elan korteris või majas ja kus mu kodu asub? Kirjeldan teistele, milline on mu kodu. Vaatasime google.maps´i abiga üksteise kodusid. Lapsed meisterdasid advendiküünlad.
Tutvusime eksootiliste loomadega. Aitäh, Silja pojale.
Aitäh, Trevori emale lumepalli valmistajate eest.
Lapsed valisid järgmise kuu projekti teemaks "Säästev tootmine ja tarbimine ehk miks on vana parem kui uus?" Hääled jagunesid 9, 8 ja 3.
Jõulukuud ootama jäädes
Hiired
Hiirte oktoober
Võtsime koos karudega osa „Ülemaailmsest vägivallavastasest päevast", mis see tähendab? Haiget võib teha käe, jala või sõnadega. Muuta ei saa teist, vaid iseendast (käitumine). Ja osalesime "Ülemaailmsel vaimse tervise päeval"- mida see tähendab? Kõigil on õigus tervislikule heaolule ehk hea tervis, sõbralik (positiivne) hariduskogemus (lasteaed), head sõbrad ja perekond. Seda tunnen südame ja peaga ning ütlen sõnadega. Kas muusika parandab minu tuju? Jah, meil hakkab kohe parem/rõõmsam, ütlesid lapsed. Arutelu lastega: "Kas meil on rühmas hea olla?" Siin on head sõbrad ja õpetajad ning kallistused.
Tähistasime 05. oktoobril õpetajatepäeva. Suur tänu lastele ja eelkõige vanematele, kes meid lillede ja magusaga üle külvasid. Olete kasvatanud hoolivad, rõõmsad ja tänulikud lapsed. Aitäh! Ning suur kummardus Pelle, Lucase ja Oto Kaspari emale, kes lühendasid õpetajate tööpäeva.
Vestlesime lastega, mis on maailmaharidus. Hakkame vaikselt uurima „Amanda ja maailma" ning kuulama „Maailma hoidjate lugusid". Vestlusring- igal pool maailmas ei ole nii hästi kui meil Eestis. Laste vastused: majad on korralikud, vulkaane ja maavärinaid ei ole, ei ole sõda, keegi ei tulista, me hoolitseme emme ja issi ehk perekonna eest, hoiame loomi, hoiame ja armastame üksteist, saame süüa osta ja vett hoiame kokku. Kõige tähtsam on perekond. Tähistasime lastega maailmapäeva „Kätepesupäeva", miks me peame käsi pesema? Siis pisikud, bakterid ei levi ja me oleme terved.
Õppisime: numbririda 5-ni, kujundeid, tähti, metsloomasid, aastaaegasid ja nende tunnuseid, rohkem, vähem, võrdne, õppisime erinevaid sügise luuletusi ja nädalapäevi.
Lapsed leidsid õuealalt surnud hiirekese, uurisime teda ja viisime ta pergola taha lehtede alla puhkama.
Kuivatasime lastega õunu.. Lapsed ise viilutasid (nii noa kui riiviga), asetasid restile, seejärel kuivatisse, võtsid 5 tunni pärast välja ja pakkisid õunad kottidesse. Suur tänu Sillele õunte ja Oto Kaspari emale nii õunte kui kuivati eest!
Tähistasime lemmikloomapäeva. Iga laps rääkis oma lemmikust/test ja kuulajad küsisid lisaks küsimusi. Kuulasime naljakaid lugusi ja olin üllatunud, kui hästi lapsed rääkisid. Nad olid julged, uhked ja vastasid rõõmuga esitatud küsimustele. Väga mõnus tunniajane vestlusring ja päev jätkus õues. Külas käis Sädelise pere, Eliise ja Anete ema ning Oto Kaspari ema koertega. Terve päev oli meie rõõmuks lasteaias Marielle hamster ja Sädelise küülik koos maisitõlvikutega. Aitäh, vanematele koostöö eest ja eriline kummardus neile, kes oma lemmikuid meile päriselt külla tõid!
Kunstis valmisid: „Sügislaps", elevant „Modo", plastiliinist nimed, „Kujundihiir", „Kummik porilombis" ja Halloweeni puhul „Kummitustemaja"
Komm või pomm :) ehk käes on Halloween.
Maitsesime kilke ja loomulikult komme.
Aitäh, vanematele maiustuste ja vahvate kostüümide eest! Väga vahva päev oli!

Hiirekeste september!
Nagu ikka, september algab tarkusepäeva tähistamisega ja nii oli ka meie lasteaias: heiskasime lipu hümni saatel masti, külas käis meil öökull, tanstsime ja sõime jäätist.
11. septembril oli vanavanematepäev, lastel oli neile väike videotervitus: "Millest on tehtud vanaema ja vanaisa?"
15. septembril alustasime projektiga „Maagiline sügis" (see kestab novembri lõpuni).
Igal esmaspäeval toimuvad Karude koosolekud, kus arutlesime erinevate situatsioonide üle (nt ma soovin olla üksi, mida sõber karu meile tähendab) ja teeme nii Sõber karule kui üksteisele massaaži „Sajab, sajab" lk 33 raamatust „See, keda puudutatakse, ei kiusata".
Õppisime e ja i tähte. Kordasime numbreid kuni 5-ni. Võtsime kasutusele töövihikud: Lasteaia matemaatika ja Lasteaia emakeel. Aitäh, lapsevanematele, tänu kellele on igal lapsel oma isiklikud töövihikud. Kinnistame nädalapäevi ja eile, täna, homme. Arutleme, jutustame ja proovime vastata küsimustele täislausega. Õppisime erinevate aastaaegade tunnuseid ja nautisime sügise ilmasi nii Harku metsas kui õuealal. Moodustame erinevaid hulkasi, loendasime ja mängisime erinevaid õppemänge (suled, kõrred, aedviljad, numbrid, pulgad).
Lahendasime matemaatilisi jutukesi ja värvisime pilti jutu järgi (puu all oli 5 pruuni lehte, puul 3 rohelist, 1 kollane ja 2 punast õuna). Et laps tunneks lihtsamalt ära, mis tegevus meil algab, siis on tundidel oma tunnuslaulud matemaatika või eesti keel. Samuti võtsime kasutusele uue sünnipäevalaulu. Mõistatasime mõistatusi: Silmad paneb nutma, aga südant ei liiguta, milline hobune künnab maad aga heinu ei söö ja tõsta jõuad, aga visata ei jõua? Neljapäeviti on meil "Mondo hommik" (Amanda ja maailm https://maailmakool.ee/ ja Maailma hoidjate lood https://maailmakool.ee/materjalid/100030/maailma-hoidjate-lood/) vaheldumisi loodusmatkaga (st, et ühel nädal Loodusmatk ja teisel Mondo hommik). Alustasime etenduse "Lasteaed mu teine kodu" kavandamise ja luuletuste ning tantsude õppimisega. Selles on meie projekti teemad kenasti lõimitud ja viimane sünnipäeva tants on lasteaiale sünnipäevaks.
Kunstis valmisid „Sügisleht" (õlipastellid), „Siil" (guaššidega) ja „Sügisene mets" (oksad, sool ja guaššid).
Tähistasime sügise sünnipäeva koos Maailmakoristuspäeva, pannkoogi (suvikõrvitsast) küpsetamise ja söömisega.
Külas käis Miku-Manni lasteteater
28.09 toimus sügisene mihklipäev.
30.09 toimus vahva jooksupäev, millega lõppes meie spordinädal. Oliver jooksis 6 ringi (umbes 2 km) ajaga 16 minutit ja oli kõige kiirem laps lasteaias. Palju õnne! Meie rühmas pea kõik lapsed jooksid 6 ringi ja mahtusid kenasti aja sisse (30 min). Super tublid lapsed, üllatasid meid ja ennastki. Pildid :)
Aitäh, Mihri isale, kelle toodud kõlarist me laule kuulame, Eliise ja Anete emale imeilusa pärja ja lillede eest, Mia Marii emale kardinate ja paberite ning Sädelise emale tulekeste eest!
Lucas sai 5, palju õnne!
Ootame põnevusega oktoobrit, et jätkata oma vahva etendusega.
Hiired