Rühma telefon: 5553 4312

Tibu rühma õpetajad on Silja Valk ja Marju Tammets ning õpetaja abi Eva-Marie Allingu


  TEATED

 

Oktoobri loodusmatkad

Kuu alguses oli lindude rändeparvesid veel palju näha ja seetõttu kordasime üle nende rände põhjused ning tuletasime meelde olulisemate rändlindude liiginimed.

Metsas õppisime kasutama binoklit ning selle abil eemalasetsevaid linnupilte vaatlema. Ei olnud üldse lihtne, mõni sai hakkama ja teine pidi ikka puu juurde kõndima, et näha. Ja palju huvitavam oli vaadata binoklisse valest otsast.

Seoses putukahotelli ehitamisega kogusime metsast paar kotitäit puukoort ja samblikku ning vaatasime ühtlasi, kus putukad eelistavad elada. Putukate arengustaadiumidega tutvudes otsustasime, et putukahotell pole mitte hotell, vaid pigem nende sünnitusmaja ja talvekorter. Majakese valmimine võtab meil veel veidi aega, sest iga ehitamine peab olema läbi mõeldud ja sobivate materjalide leidmine võtab aega.

Robootikanädalal võtsime lasteaiast kaasa tahvelarvutid ja suundusime mõisapargi taha rohumaadele gps-kunsti tegema. Ühistööna valmis Tibu rühmaga sobiv kukeke. Kõik soovijad said kordamööda tahvelarvutiga „joont" vedada ja ära arvata, millist kehaosa me tegema hakkame. Teatavasti on kukel nii lott kui hari. Need olid küll lastele täitsa tundmatud sõnad Loti kohta öeldi habe ja harja kohta tutt. Nii et natuke nalja sai ka.

Novembris vaatame üle Harku asula ajaloolised paigad; keedame samblametsas samblikuteed; otsime metsast tigude, vihmausside ja ämblike elukohti ning teeme lõplikult valmis putukatele mõeldud majakese. Kindlasti jätkame ka erinevat liiki taimede õppimist, sest lastele individuaalne õppimine meeldib ja liiginimede tundmine on oluliselt paranenud.

 

Oktoober Tibu rühmas

Jällegi on üks sügisene kuu möödunud. Püüame lühidalt kirja panna oma tegemised.

Oktoobris toimus lemmikloomapäev, kus lapsed tutvustasid üksteisele oma lemmikuid. Kes looma tuua ei saanud, näitas seda meile pildi pealt või lihtsalt rääkis temast. Saime teada, et ühel lapsel on kodus isegi papagoi olemas.

Leivapäeva tähistasime õunakoogi küpsetamisega. Leidsime Google abil endale sobiva retsepti ja küpsetamine võis alata. Me saime proovida õunte tükeldamist, taigna segamist ja rullimist. Pärast ahjus küpsemist ja jahtumist sõime koogi kõik ise ära ka. Väga maitsev oli!

Robootika nädala raames tegime tutvust põrandarobotiga Bee-Bot. Liigutamiseks pidime robotile ise käsklusi sisestama. Vahva oli see, et me õppisime ise ja õpetasime ka üksteisele. Kristofer tutvustas meile oma roboteid. Üks suuremat sorti robot oskas ringi kõndida ning tahtis meiega vägagi tutvust teha ning väiksemad tegelased sõitsid ette antud rajal. Põnev päev oli.

Oktoobrist tegime algust projektõppega „Putukad mutukad". Teema sai valitud seetõttu, et meie lapsed igapäevaselt uurivad igasugu putukaid ja nad on nende askeldamise jälgimisest väga põnevil. Oleme juba teada saanud, mida need tegelased söövad ja kuidas liiguvad. Tegime algust ka putukahotelli ehitamisega, mille käigus said lapsed proovida erinevaid tööriistu.

Tibu rühm soovib kõigile toredat sügise jätkumist!

 

 

September Tibu rühmas

Uus õppeaasta algas rõõmsa tähistamisega õues. Meile esinesid Pääsukese rühma lapsed, kellega koos sai lauldud ja tantsitud. Laste rõõmuks jagas uus poiss Kaarel (Krista mängitud roll) kõigile meile jäätist ja saimegi suukesed magusaks.

Õppetegevused algasid meil 15. septembrist ning enne seda veetsime väga palju aega õues.

Külastasime ka Alasniidu lasteaeda ja osalesime nende korraldatud õueseiklusel. Väga tore hommikupoolik oli!

Köögi – ja söögitoimetustest ei tulnud samuti puudust. Kuu jooksul tegime koos lastega õuna- ja porgandimahla, riivisime peeti salatiks ning harjutasime tomati ja kurgi tükeldamist.

Veel toimus septembris lasteaia sügisene metsamatk. Riina eestvedamisel võttis meie rühm ette rabamatka. Oli see vast põnev retk! Eriti  vedas meil sooja ja ilusa ilmaga. Lastele maitsesid väga metsas söödud pannkoogid, mis olid kaetud ise korjatud mustikatest valmistatud moosiga.

Igapäevaselt harjutame ikka liisusalme, täidame töölehti ja töövihikuid, häälime, loendame, voolime, maalime, kleebime, lõikame ja muidugi mängime.

Ilusat sügise algust kõigile ja loodame, et oktoober tuleb sama teguderohke! 

 

Septembri metsamatkad

Tibu rühma lapsed alustasid õuesõppega hoopistükkis Alasniidu lasteaias. Sealsel õueseiklusel suunatakse lapsi mänguliselt õppima. Iga tegevuse juurde kuulus alati ka mingit sorti liikumine, olgu see siis hüppamine, tantsimine või jooksmine. Aga metsa neil seal polnud.

Ja juba järgmisel nädalal, kui kõik lasteaia rühmad end metsamatkale asutasid, võttis Tibu rühm ette  rabaretke. Soe ilm ja kummikud mõjusid julgustavalt ja marjad: jõhvikad, mustikad, pohlad ning sinikad ootasid.

Rabarada viib läbi vana turbakaevanduse ala ja on parasjagu väljakutseid pakkuv mudaste, märgade ja improviseeritud sildade ületamise näol. Lapsed võtsid seda kui seiklusrada ja olid kuraasi täis. Aega jätkus ka jõhvikate korjamiseks ning seente märkamiseks. Viimaseks kahekümneks meetriks rabaraja lõpus saime ka kogemuse sellega, mis juhtub kui astuda rajalt kõrvale, helerohelisele turbasamblale. Kogemus näitas, et kummikud ja püksid saavad märjaks ja moraal ütles, et kõndida tuleb seal, kus teisedki. Esialgne ehmatus sai lõbusa lõpu sokkidest ja kummikutest vee eemaldamisega.

Matka keskpaika tähistas pannkoogisöömine. Moosi kookidele saime aga sealtsamast mändide alt mustikate ja pohlade näol.

Seeni on septembris keeruline mitte märgata, eriti kui nad on erkpunased või haisvad või muul viisil silmapaistvad. Väga sageli on lastel komme neid käigu pealt kaasa haarata adumata, et paljud neist on mürgised. Seenepäeva alguses rahustasin lapsi öeldes, et suuremale osale lastest seenetoidud ei maitsegi, aga seeni tunda võiksime siiski. Tegime loodusõppeklassis algust väikese voolimistööga ja õppisime valmistama nt kärbseseeni ja puravikke, kukeseeni ja riisikaid. Õues sai igaüks väikese noa ja võimaluse ise otsida ja korjata. Ämbrid hakkasid kiiresti täituma ja poole tunniga saime suure hunniku seeni. Sorteerimise tulemusena oli kõige rohkem puravikke, seejärel pilvikuid ja riisikaid. Seenepäeva lõpetuseks õppisime iga lapsega individuaalselt ära tundma ja nimetama viite liiki: kärbseseen, pilvik, puravik, riisikas ja kukeseen. 

Oktoobrikuus jälgime lindude rännet ning uurime lähemalt samblaid ja samblikke.