Rühmas töötavad õpetaja Ene-Ly, assistent Krista ja õpetaja abi Urve.

Rühma telefon: 555 32 607


  TEATED

  • Suvised sünnipäevad: 3. juuni - Arabella, 18. juuni - Platon, 1. juuli - Lisette A., 4. juuli - Tuliana ja Alexander, 5. juuli - Lisette N, 24. juuli - Harles, 16. august - Kristofer V., 28. august - Marleen, 31. august - Isleen Liset
  • Lasteaed on juulis kollektiivpuhkusel. Soovime kõigile kaunist suve ja kohtume augustis :)
  • Rühma mängu- ja tegevuste albumid pole nüüdsest enam lasteaia lehel nähtavad.  Albumite lingid on Teie meilidele edastatud, et saaksite neile ligi. Edaspidi aga saate meie rühma tegemistest osa kinnise Facebooki grupi vahendusel, millega liitumiseks küsige infot õpetaja Ene-Ly´lt.

 

Juuni

Juunis oleme kõik juba puhkuse lainel ning egas siin muud polegi, kui kaunist suve kõigile soovida ja kohtume siis juba augustis. Aitäh teile kõigile järjekordse toreda aasta eest :)

 

Mai Pääsukese rühmas

Maikuu algus möödus kordamiste ja õppeaasta kokkuvõtmise tähe all, kuid õnneks jõudsime veel ka õue peenrakasti kallal pisut toimetada.

Lõpuks ometi jõudis kätte emadepäev ja saime oma etendusega ka emadele esineda, lisaks muidugi laulud ja salmid. Hämmastusega jälgime, kuis meie teod nüüd juba iga päevaga kosuvad ja aina sotsiaalsemaks muutuvad – küll üritavad terraariumis sisekujundust ümber tõsta või siis hoopistükkis sealt plehku panna.

Nüüd aga kui õppetegevused selleks aastaks lõppenud on, saavad lapsed oma põhitööga segamatult tegeleda :)

Pildid (mai 5, 6, 7, 8)

Aprill

Aprilli võtsime vastu massilise lindude kevadrände tunnistajaks olemisega ning pistsime kohe peale seda näpud mulda – panime kasvama tippsibulad, külvasime kressi ja kurgi seemned maha.

Hakkasime senisest veelgi rohkem tähelepanu pöörama prügi sorteerimisele – meie rühmas on nüüdsest lisaks olmeprügi, komposti ja vanapaberi korvile, olemas ka pakendi prügikast. Lastega sai põhjalikult uuritud milline prügi millisesse kasti läheb, kastid said kõik kenasti sildistatud ja nüüdsest on meie rühma ökoloogiline jalajälg kindlasti pisut väiksem. Heategu keskkonnale, on ju ka heategu meile endile.

Aprillis saime ka rohkelt maitsmismeele arendamisega tegeleda, kui võrsusid meie sibulad ja kressid ning lisaks tegime tutvust ka frillise salati ja maapirniga. Samuti käisime aprillis juba rohkem metsas, sest metsateed olid lõpuks puhtaks sulanud ja liivamäed olid lihtsalt vastupandamatuks muutunud.

Aprilli jäid ka arengumängude mängimised ja näidendi proovid – oleme nüüdseks kõik endale sobilikud rollid valinud ja näidendi nimigi on juba paigas…. „Kuri hunt ja hunnik kitsetallesid" :))

Oma kevadise projekti kokkuvõtmiseks sõitsime linna, et Nukuteatris vaadata etendust „Miisu" – kuna olime mitu kuud juba iseenda ja kaaslaste tundmaõppimisega tegelenud, siis nüüd pakkus see etendus päris vahva vimka meie maailmapildi ilmestamiseks.

 

Märts Pääsukeses

Plirts plärts käes on märts ehk keerame ninad esimese soojade päikesekiirte poole, müttame sulalumes ja porilompides ringi ning hakkame esimese kevade ilminguid otsima.

Kevade lähenedes pöörasime rohkem tähelepanu ka tervisele – kuna lastel on salati söömisega aegajalt raskusi, siis otsustasime lasta lastel endal lunasöögi kõrvale minev salat valmis teha. Teame ju kõik, et ise tehtud, tähendab hästi tehtud ning nii see ka oli – oi kui väga lastele salatimaterjalide hakkimine ja salati kokkusegamine meeldin ning ilmselgelt polnud sel päeval last, kes oma toorsalati söömata oleks jätnud.

Kui juba kokkamise hoog sees oli, siis tegime mõned päevad hiljem juba smuutit ka – ikka ise :)

 

Kuna multikultuursus ja globaalne kodakondsus on tänapäevase hariduse juures olulisteks võtmesõnadeks, siis kutsusime külla keskmisest eestlasest pisut jumekama nahatooniga sõbranna, kes lastele natuke oma päritolust rääkis ja meie kõigi silmaringi laiendas. Koos sai pikalt lobisetud, maakaarti uuritud ning muidugi mängitud.

 

Märts on traditsiooniliselt ka teatrikuu ning seetõttu õnnestus meil mitmete rühmade näidenditest osa saada ja lõpuks siis ka meie oma rühma näidendi teema ära otsustatud – lastele meeldis enim „Hunt ja seitse kitsetalle etendus", mida me siis nüüd tasapisi kohandama ja õppima hakkame. Lisaks kogu muule õppetegevusele tegelesime märtsis rohkesti kirja eelharjutustega ja mõistatustega, millest lapsed inspiratsiooni said ja omaloomingu kasuks otsustasid :)

Ilmselgelt tegelesime me ka oma lemmikloomadega edasi – kandsime nende esmaste vajaduste eest hoolt (söök, jook, temperatuur), kuid avastasime ka, et neile meeldib hirmsasti vannitamine, mille järgselt nad märgatavalt aktiivsemateks ja sotsiaalsemateks muutuvad. Kas panete ka tähele, kui kiiresti nad kasvanud juba on?

 

Pääsukeste veebruar

Veebruar on ju teadupärast ülemaailmselt sõprusele ja hoolivusele pühendatud kuu – nii oli see ka meil. Esiteks liitus meie rühmaga üks vahva uus laps, kes kohe ruttu omaks võeti, teiseks saime osa vahvast sõbrapäeva diskost ja kolmandaks kolisid meie juurde ühed põnevad uued elanikud – nimelt võtsime endale aafrika hiidteod, kes hetkel küll alles pisikesed on, kuid õige pea mühinal kasvama hakkavad, kui lapsed ja õpetajad nende eest hästi hoolt kannavad. Lapsed on väga agarad märkama, kui tigudel jook ja söök otsakorral või kui temperatuuri ja niiskuse mõõdikud kollasesse vi punasesse sektorisse langevad – kõigile on teada, et siis tuleb kiiruga tegutsema asuda, et tigude eluolu jälle paremaks muuta.

Tegelesime sel perioodil ka põhjalikumalt tundekasvatusega. Nimelt pakkus raamatusari „Minu tunded … viha/kurbus/armastus" hulgaliselt vestlusainet, kus lapsed said oma isikliku nägemuse ja kogemuse välja tuua ning neid teineteisega jagada. Mõeldes üksteise tunnete ja individuaalsuse peale otsustasime ka ühe kunstitegevuse ajal väikese vimka kasuks ning maalisime värvusõpetuse raames lumememmed värvikirevateks – lapsed lihtalt arvasid, et äkki ei taha memmed kogu aeg vaid valged olla, et nii läheb igavaks ju :)

Veebruar on ka meie kodumaa sünnikuu, mistõttu tegelesime tõsiselt ka oma riigi tundmaõppimisega – alustasime linnamüüri ladumisest, tutvusime eesti tublide talisportlastega, rääkisime kuidas õige jäätmekäitlus aitab osoonikihti säästa ja kuidas osoonikiht meid kaitseb ning lõpetasime presidendi vastuvõtul käimisega :)

Pildid (veebruar 4, 5, 6, 7, 8)

 

Pääsukeste jaanuar

Jaanuar on ilma mõttes erakordselt imeline olnud, pakkudes meile pidevalt uut ja värsket lund, mis tähendab, et saime lõputult hangedes hullata, kelgumäel liugu lasta, ilmatuma suuri lumepalle veeretada, jääkunsti harrastada ning isegi esimest korda suusad jalga saada oli meie arvates lausa lust.

Jaanuar oli tore ka seetõttu, et toimus juba tradistiooniks kujunenud Laste Vabariigi üritus. Sel korral olid kõik töötoad seotud lindude teemaga ja lapsed said endale lausa neli huvipakkuvat töötuba välja valida – võimalik oli osa saada lindude meisterdamisest, robootika tegevusest, õues orienteerumisest, linnutoidu valmistamisest, kino külastusest ja lindudest inspireetitud muusikategevusest. Lapsed said kaela oma valikutega märgistatud kaardid, mille alusel nad siis töötubade vahel ka liikusid ja saan nüüd tagantjärgi tõdeda, et ääretult tore oli näha, kui julgelt ja rõõmsalt nüüdseks juba teiste rühmade vahel ringi lipatakse - varasemalt oldi rohkem oma õpetajates ja rühmaruumis kinni ning vajati ringi liikumiseks meiepoolset julgustamist.

Kasutades ära kaunist talveilma, tegime ka jaanuaris ära ülemajalise talvematka – esimest korda ühinesime me vanemate lastega ning matkasime üheskoos „Kaameliküüru mäele". Teekond oli pikk ja suusaradu vältides suures lumes sumpaise tõttu ka väga väsitav, kuid sihtkohas ootav kehakinnitus ja kuum tee andsid meile jaksu juurde ning jõudsime ka rõõmsatujulistena lasteaeda tagasi – muidugi mõista maitses sel päeval uni eriti hästi :)

 

Õppetegevustes oleme usinasti tegelenud täishäälikute ja numbritega, tegime tutvust mõistatustega, harjutame endiselt oma eesnimede kirjutamist, oleme jätkuvalt oma tunnetest vestelnud ja üldiselt püüdnud meie kõigi individuaalsusele suuremat tähelepanu pöörata.

 

Pääsukeste detsember

 

Detsembrikuu algusesse jäi meie esimese projekti „Tahan olla kiiduväärt" lõpetamine – nüüd kui selged on elementaarsed viiskausreeglid ja teineteisega arvestamine ning palun ja tänan on meil kuulda ette ja taha, siis soovisime lõpetuseks midagi erilist korraldada ning seetõttu otsustasime oma esimese väljasõidu korraldada just Estonia teatrisse. Käisime vaatamas jõuluetendust „Sipsik ja vana aja asjad" ning teate, mul ausalt ei jagu kiidusõnu ei etenduse, ega meie tublide laste kiitmiseks – seda kõike oli kõrvalt lausa hämmastav vaadata ja olles vaevu lasteaeda tagasi jõudnud, otsustasime ühiselt, et hakkame juba järgmist väljasõitu planeerima :)

Nagu jõulukuul traditsiooniks saanud, korraldavad vanemate laste rühmad advendihommikuid ja sel aastal olime ka meie juba nii suured, et üks advendihommik jäi meie sisustada. Saal oliselleks ajaks juba osaliselt jõuluehteis, ka meie olime end kenasti riidesse sättinud ja peale kenade jõululaulude esitamist lasteaiakaaslastele, puges jõulutunne veelgi rohkem hinge.

 

Detsembrikuu kulminatsiooniks on nagu ikka Jõulukohvik ja rühma jõulupidu ning nagu te isegi nägite, siis on me lapsed suureks ja tubliks kasvanud ning võime nende üle igati uhked olla.

 

 

 

Pääsukeste november

 

Novembris oleme usinasti jätkanud häälimis-mängudega, kus lapse ülesandeks on tegevusele keskenduda ja tähelepanelikult õpetajat kuulates häälitud sõna nimetada. See mäng meeldib lastele niiväga, et aegajalt on neid kuulda isesisvalt mängimas ja teineteisele sõnu häälimas. Samuti tegeleme usinasti tähtedega, püüdes laduda ja ka kirjutada oma nimesid – kirjutamine on meile veel raske, kuid oma nime kirjapildi tunnevad nüüdseks küll kõik lapsed ära. Arvudemaailmas oleme jõudnud enesekindla loendamiseni, tulles toime nii kasvava, kui kahaneva loendamisega.

Novembris oli üritustena meil tuletõrjeõppus, hingedepäev ja kadripäev ja muidugi isadepäev. Tuletõrjeõppuse sai edukalt läbitud ning nii lapsed, kui täiskasvanud teavad täpselt, mis on nende ülesanded evakuatsiooni ajal. Hingedepäeval süütasime rühmas küünla ja rääkisime mälestamise traditsioonist, kadripäeval võõrustasime lepatriinu rühmast meile külla tulnud kadrisante, kellega koos sai mitmeid vahvaid rahvuslikke mänge mängitud. Isadepäevaks olime planeerinud põneva taskulambimatka metsa, kuid olude sunnil tuli kiiresti uus plaan välja mõelda ja lapsed said koos isadega vahva meisterdamist täis õhtupooliku rühmas veeta – ühistööö tulemusena valmisid vahvad portreed isadest, mis veel pikka aega näitusel pilke püüdsid.

Kuna meie lasteaed liitus Rohelise kooli programmiga, siis pöörame senisest veelgi rohkem tähelepanu keskkonnaharidusele ning võtsime esmakordselt osa üle-euroopalisest jäätmete tekke vähendamise nädalast. Meie otsustasime sellele üleskutsele väga otseselt läheneda ning pistsime nädala jooksul võimalikult töötlemata kujul oma terviseampsud otsa ehk ku vähegi võimalik, siis köögivilju ja puuvilju ei koorinud ning sõime ära ka õunte ja pirnide südamikud.

 

Novembrisse jäi ka lasteaia 16. sünnipäeva tähistamine ja jõulupidudeks valmistumise algus – olime välja otsinud laia valiku jõululaule ja peale nendega tutvumist said lapsed ise valiku teha, milliseid neist nad selgeks õppida soovivad.

 

 

Pääsukeste oktoober

 

Oktoobri alguses oli päev, mida meie rühma lapsed olid juba oi kui kaua oodanud – lemmikloomapäev. Meil käisid külas Politsei- ja Piirivalveameti  teenistuskoerad, kes meile oma oskusi demonstreerisid. Samuti kohtusime kolme erineva koeraga, kelle omanikud meid koerte vajaduste ja hingeeluga pisut kurssi viisid – lastel oli igatahes loomi tore trikitamas näha ja meelgi toredam oli näha ja kuulda, et ka koerad vahest sõnakuulmatud ja ulakad on.

Leivapäeval saime detailse õpetuse, kuidas ise leiba teha ja ka hea ülevaate põhjustest, miks leiba läbi aegade au sees peetakse. Saime mekkida väga mitmeid erinevaid leibasid ning nende maitseerinevuste ja meie isiklike eelistuste osas arvamust avaldada. Saalis valminud taignakausist saime meiegi osa – tõime taigna rühma, meelitasime ta helluse ja soojusega kerkima ning vormisime igaüks endale mõnusa kakukese, mille peale lõunaund ka pintslisse pistsime. Meie jaoks oli see veel eriti vahva üritus, sest kogu leivapäeva vedas ju meie enda parim pagar - Krista.

Kuu lõpus oli koolis käivatel lastel koolivaheaeg, mis tähendab, et kas lasteaialastel on õppetööst puhkus. Suur osa nädalast mööduski mängides ja kui nädala lõpus poleks järjekordset „Laste Vabariigi" üritust olnud, siis vist oleksidki õpetajad end mängimise lainele unustanud. Laste Vabariigis oli sel korral kuus keskkonna teemalist töötuba, mille vahel lapsed said oma eelistused paika panna. Näiteks oli mitmes töötoas muuhulgas võimalik õppida prügi sorteerima ja seda nii õppefilmi, robootika, kui liikumismängude kaudu. Ka meie rühma lapsed olid sel aastal suutelised isiklikke valikuid tegema ja nendest lähtuma ning suuresti ka iseseisvalt ühest töötoast teise liikuma. Tagasiside üritusele oli positiivne ja nii lapsed, kui õpetajad ootavad juba järgmist koolivaheaega, mil Laste Vabariik uuesti tuleb.

Rühma õppetegevustes tegeleme usinasti nädalapäevade tundmisega, arvude loendamisega ja numbrikujude õppimisega. Tutvust oleme teinud ka mõningate tähtede ja häälikutega ning nüüdseks tunneb iga laps häälimise järgi oma nime ära ja paljud ka kaaslaste omad. Edukalt teeme vahet koduloomadel ja metsloomadel, tunneme neist enamikke, oskame nimetada tuntumaid linde ja märkame üldisemalt sügisega kaasnevaid muudatusi looduses.

 

Pääsukeste september

 

Uuest õppeaastast liitusid meiega mõned vahvad lapsed, kes nüüdseks on kenasti uue rühmaga kohanenud ja meie laste poolt kenasti omaks võetud. Selle õppeaasta esimene projekt kannab meil kokkuvõtlikult nime „Tahan olla kiiduväärt", mis täpsemalt tähendab, et püüame olla eriti agarad ja õpihimulised,  viisakad nii sõnades kui tegudes ja iseseisvad tänu eakohase eneseteenindamise paktiseerimisele.

Esimeseks suuremaks ürituseks oli meil ülemajaline Tarkusepäeva pidu, mil saime osa meie lasteaia kõige vanemate ehk peatselt kooliteed alustavate laste kontserdist. Õueajal said lapsed möllata koos lustliku tiigriga, kes meid lisaks ka maitsva jäätisega kostitas.

Septembrisse jäid üritustest veel ka traditsiooniline spordipäev, kus lapsed said end proovile panna nii jooksus, palliviskes kui ka kaugushüppes. Lisaks said korraliku treeningu ka laste häälepaelad, kui algasid õpetajate sportlikud etteasted ja lapsed omadele valjuhäälselt kaasa elasid.

Ka sügisene metsamatk sai meil juba septembri teoks – käisime ikka armsaks saanud Harku metsas. Matkasime metsaradadel, mängisime, pidasime pisikese pikniku ja nautisime sügist – veendusime taaskord, kui väga on meil ikka vedanud, et sellise kauni metsa veerel asume.

Vedanud on meil ka aiamaaga, sest mis te arvate, kui paljudel lastel on võimalus lasteaias peenramaal vihmausse välja kaevata? Küsite vist, et miks üldse on vaja vihmausse kaevata – vot selleks, et nende eluolu ja töökust jälgida muidugi. Meil on ju rühmas vihmausside terraarium, kus viis vahvat ussikest elavad ja nende tegemistel, me silma peal hoiamegi – tulge uurige teie ka!

Kuu lõppu jäi meil ka suurem toimetamine lasteaia peenrakastide juures, kui saime taaskord käed mullaseks, sest üles tuli võtta kevadel külvatud porgandid. Siin üks vahva video ka teile sellest, mis julgustab ehk rohkem lapsi kodutöödes rakendama – no vaadake vaid, kui asjalikud nad olid :)