Rühma telefon: 555 33 970

Rühma õpetaja on Helena Tiitum, assistent Kadri Roos ja õpetaja abi Viktorija Rasskazova.


  TEATED

 

  • Lasteaia jõululaat toimub kolmapäeval, 13. detsembril kell 16.30-18.30. Oodatud on kõik suured ja väikesed!

  • Lepatriinu rühma jõulupidu toimub 19. detsembril algusega 17.00.
  • Alates 01.11.17 töötab meie rühmas assistendina Kadri Roos, kes on lapsehoidja kutsega ja eelnevalt meie lasteaias ka asendajana töötanud.

 

November

 

November algas Lepatriinudel väga hästi. Meie suur pere täienes ühe liikme võrra, sest meiega liitus assistent Kadri, kes on tänaseks võitnud meie kõikide südamed.

Päevad on möödunud tegusalt. Oleme uurinud tähti ja numbreid, mänginud, naernud ja teinud lumekooke koos mudakookidega.  Novembri suursündmuseks oli meie isadepäeva pidu. Põrisesid akutrellid ja asjalike isade käe all valmisid ülilahedad tegelusseinad. Oleme neile selle eest väga-väga tänulikud. Ja pidu jätkus kauemaks, sest kohe peale isadepäeva pidu, tähistasime lasteaia 15 aasta sünnipäeva. Vahva muusikalise elamuse pakkusid lastele õpetajad ja igal õigel sünnipäeval pakutakse ka torti.

Palju elevust pakkus lastele tuleohutus koolitus. Pale lõunaunest ärkamist jagas iga üks oma tarkust tuleohutusest ja nii mõnigi ootas näpud kõrvas, seda kohutavalt kõva kellahelinat. Ilma suurema paanikata läbisime õppuse edukalt.

Traditsioonilise Kadripäeva hommiku korraldas meile Orava rühm. Läbi väikese näitemängu saime tutvust teha kadripäeva kommetega.  Novembri lõpetasime rühmavahetuspäevaga. Meie Lepatriinud said ühe tunnikese veeta Orava rühmas. Sellises lõbusas meeleolus võtame vastu detsembri ja loodame, et see tuleb ikka lumerohke.

 

Novembri metsamatkad

 

Novembri märksõnaks said Harku aleviku kaevetööd, mille tõttu metsamineku teekond ja aeg pikenes ning  tuli kanda helkurveste. Õnneks oleme metsas käimiseks varunud rohkem aega ja kiirustada polnud vaja.

Metsas õppisime kolmel esmaspäeval.

Sambla ja sambliku erinevused said kiiresti selgeks ja mõisteid osati kasutada õigesti. Huvi luupide vastu püsis kõrge ja eriti hinnas olid kuppelluubid. Mõiste mõru sai nii mõnelegi selgeks peale samblikutee maitsmist ja järgnevatel matkapäevadel oldi mures selle pärast, et ega me seda mõru teed jälle proovima hakka.

Ajalooga tutvumine on selles vanuseastmes natuke raske ülesanne, sest pea kõik millest räägime, on toimunud minevikus, teises keskkonnas. Lastel on raske seda oma kogemustega seostada, kuid reaalsetes toimumiskohtades viibides (tähistatud matmiskohad, kaevikuliinid, raudteetammid) , tekib lastel huvi ja tekivad küsimused. Poistele pakkus enam huvi rabaserva ääristavates kaevikuliinides lahingute pidamine ning tüdrukutele lemmikloomade matmiskohad.

Loomade talveuni seostus koheselt karu ja siiliga, kuid mäger ja nahkhiir olid uudiseks. Talveune ja toitumise seoseid uurides tuli taas teada, mida erinevad loomaliigid söövad. Põder, kui väga suur loom on laste arvates kindlasti lihasööja. Tänu Karola vanematele on meie loodusklassi riiulis õppematerjalina metskitse koljud -  väga hea näitlikustav vahend tõestamaks, et kits pole lihatoiduline. Kahjuks pole meil veel riiulis põtra…

Vihma ja alla -10 kraadi õhutemperatuuriga me metsas ei käi, siis kasutame muid tubaseid tegevusi, nt Lego LearnToLearn programmi. 3-4 sellist päeva tuleb aastas ikka ette ja üks neist sattus ka novembrikuusse.

Loodan, et detsember pakub meile novembrikuu porile vahelduseks lund. Teemaks on ikka metsloomad ja linnud. Plaanis on lõkkel leiba küpsetada ja praadida ning ehtida metsa kuusepuu sügismatkal varutud pihlakate ja käbidega.

 

 

Oktoober

 

Oktoober algas Lepatriinudel lemmikloomapäevaga. Oma toreda siilipoisi tõi lastele uudistamiseks Brandon. Peale pikka ja kannatlikku ootamist saime näha siilipoissi ringi sibamas ja lastes tekitas see palju elevust. Oma lemmikuid käis näitamas Nõmme Loodusmaja, kes tõi kaasa mitmeid toredaid loomi ja putukaid.

Selleaastane raamatukogukülastus pakkus taaskord palju põnevust ja tore on näha, et meie lastes on suur raamatuhuvi. Keskkonnanädala raames toimus väljasõit Pandipakendi Keskusesse. Sealne vastuvõtt oli üllatavalt tore ja kogu programm hästi lastepäraselt tehtud. Saime teada miks on vajalik pakendite taaskasutus ja mis saab taarast kui see viia taaraautomaati.

Tänu tublidele emadele ja isale, saime ellu viidud ka oma kauaaegse projekti idee. Rühma valmis meeleolukas püstkoda ja ajaleherullidest koobas. Suur, suur aitäh. 

 

Septembri ja oktoobri metsamatkad

 

Kuidagi ruttu läks see sügis ja kui me viimaks saime aega metsa minna, tuli kiiresti tegutsema asuda - mustikad ja pohlad pudenesid varte otsast, seeneaeg oli lõppemas ja linnud sättisid end parvedesse, et lahkuda.

Alustasime kibekiirelt seentest, sest mitmel lapsel oli olemas värske seenelkäigu kogemus. Korjasime kõiki seeni, igast liigist ühe ja mis selgus – vaid alla poolte seente olid söögiseened. Muidugi teadsid lapsed kukeseeni ja kärbseseeni, aga näiteks murumuna, šampinjon, porgandiriisikas  ja maatäht oli uued meeldejäävad nimed.

Marjakorjamine tegi nii mõnegi nõutuks, sest metsas marju korjata pole viieaastasele sugugi tavapärane tegevus. Igaks juhuks, et olla kindel, mis suhu satub, näitas igaüks enne suhu pistmist oma peotäie õpetajale ette.

Lindusid me eriti ei näinud, küll aga kuulsime, sest häälte kuulamise mängus reedavad end ikka mõned tihased, pasknäärid, varesed või rästad. Sügiseselt vaikses metsas mängitud „Linnukaupmees" tekitas korraks sellise elevuse, nagu linnuparv oleks kohal. Lindude toitmisega alustasime ka õuealal ja nii saab Lepatriinu rühma aknast jälgida linnumaja, kus tihased, leevikesed ja vindid söömas käivad. Siinkohal on olnud suur abi Lepatriinu rühma tüdrukutest, kes õuesoleku ajal jälgivad, et lindude toidumajades ikka päevalilleseemneid oleks. 

Pakendikeskuses käik asendas meie tavapärast prüginädalal metsa revideerimist. Aga nüüd on vähemalt selge, mis saab edasi neist taaraautomaati pistetud purkidest ja pudelitest.

Hingedepäeva eelne matk on inspireeritud mullast ja surmast. Sügisesed tormid murravad Harku metsas ikka puid teedele. Nende uurimine näitas meile puude siseelu – ussikäikudest uuristatud või seentest pehkinud tüved tõestasid, et ka puudel on haiguseid ja ka nemad võivad vanaks jääda. Vanade puude pehkimine ja mullaks muutumine annab aga toitu teistele taimedele ja loomadele.

Novembris ootavad meid ees aga hoopis samblad, samblikud, vihmaussid, ristirüütlid ja lood mõisaaegadest.

 

September

 

Septembrikuus, kõik on uus. Tibudest on saanud Lepatriinud ja märkamatult on alanud uus õppeaasta, täis põnevaid toimetusi. September möödus Lepatriinudel kiirelt ja tehtus sai nii mõndagi. Kuud alustasime tarkuse päevaga. Päeva tähistasime väikese muusikalise liikumisega ning ühe lustaka jäätise söömisega. Seejärel algas vaikne sisse elamine õppetöösse ja mõnus suvepuhkus tuli vaikselt seljataha jätta.

Spordipäeval olime tõsised tegijad. Viskasime palli ja hüppasime kaugust. Isegi joosta saime võidu. Aga ega pikalt puhata ei lastud. Spordipäevale järgnes kohe loodusmatk ja ega meid enam väikesele metsaringile ei viida. Suurte lepatriinudena on meil au kolada ka kõige huvitavamates metsa sügavustes. Liiklusnädala raames käisime uurimas erinevaid liiklusmärke ja tegime ühe tõsise liiklusmatka. Tore on kuulda, kui lapsed hiilgavad oma uute teadmistega ka vanematele ning koju sõit on kohe palju huvitavam. Septembri lõpetas Mihklilaat ja suur leivategu. Kokkuvõtvalt võib öelda, et kuu möödus kiirelt ja tegemist jagus küllaga.

Aga see on alles algus……

Täname kõiki vanemaid Mihklilaadal osalemast ja abistamast. Suur, Suur aitäh, et te meil olemas olete!