Rühma telefon: 5553 3970

Rühma õpetaja on Karin Aidla, assistendid on Kadri Roos (dekreedis) ja Eva Sabul


  TEATED

  • Suvekuude sünnipäevalapsed on Deliisa - 07.06, Melissa - 07.06, Oliver - 11.06, Elisabet - 17.06, Gerda - 19.06, Maija - 28.06, Richard - 01.07, Romet - 04.07, Sofia - 11.08, Hugo - 19.08 ja Roscoe James - 21.08. Palju õnne!
  • Lepatriinude loodusretkede pildialbum

 

Lepatriinude tegemised mais

Maikuu alguses pidasime emadepäeva. Lapsed kujundasid emadele kenad kaardid,  kuhu kirjutasid ise soovi emale. Eelnevalt panid lapsed mulda tomati seemned, millest just õigeks ajaks olid sirgunud väikesed tomati taimed. Needki kinkisid lapsed oma emadele. Joonistasime ka portree emast.

 Mai oli kõige õpitu kordamine. Jalutuskäikudel jälgisime parte tiigil, tutvusime paljude õitsvate puudega ja kaunite lilledega. Sooja niiske ilmaga ilmusid asfaldile vihmaussid, mida lastel oli põnev vaadelda.  Koos panime mulda erinevaid seemneid ning jälgime taimede kasvamist.

Lillad karud olid sel kuul tähelepanelikud kuulajad, sest lapsed õpetasid neile kõike seda, mida nemadki olid juba õppinud. Veel sai üheskoos vastu võetud suvelubadus: märgata abivajajat kaaslast ja leida suvel omale palju uusi toredaid sõpru. Karud jäävad nüüd karupuhkusele ja veedavad suve oma väikeses karumajas.

Harjutasime loendamist, arvnumbrite tundmist, tähtede kirjutamist ja häälikute häälimist. Geomeetriliste kujundite tundmine on selge ja uued õppimised ootavad juba sügisel. Sel kuul toimusid lastel ka arengumängud, kus  kõik lapsed said hiilata  oma oskuste ja teadmistega.

Mais ootas lapsi ka tore üllatus - külla tuli „Miku-Manni" lasteteater. Ilm oli hea ja etendus vahva. Tore oli koos nautida teatrietendust, mida polnud juba ammu teha saanud.

Kuu lõpus toimus sportlik üritus, kus liikumisõpetaja oli lastele välja mõelnud vahvad rajad ja tegevused. Lepatriinude lapsed võtsid osa jooksust, topispalli viskamisest ja köieveost. Lisaks oli mõnus läbida takistusrada ja tunnetada oma osavust.

Läbi on saanud kõik õppetegevused ja tehtud on kokkuvõtted õpitust. Loodame, et ees ootavad ilusad ilmad, mida koos lastega saame nautida õues.

Soovime kõigile sooja, päikeselist ja teguderohket suve!

 

Aprillikuu tegemised

Aprill algas rõõmsalt. 1. aprillil oli naljapäev ja meiegi tegime oma rühmas üksteisele nalju. Sel kuul tähistasime veel südamekuud. Uurisime, kus asub inimesel süda ja kus asuvad kopsud. Saime teada, milleks neid vaja on ja rääkisime nende tähtsusest. Vaatasime koos toredat raamatut inimesest ja tegime tutvust erinevate elunditega. Koos proovisime leida käe pealt ja kaela pealt pulssi, rääkisime olukordadest, millal inimene vajab esmaabi ja elustamist. Kuulasime toredat laulu hambapesust  ja vestlesime hammaste hooldamisest. Lapsed said teada, et tähtis osa on ka tervislikul toitumisel. Vaatasime toidupüramiidi ja tegime koos ise tervislikud salatid puu-ja köödiviljadest.  Omavalmistatud salat tuli maitsev, mis andis mõtteid lastele ka seda kodudes valmistada. Lapsed pidasid oluliseks ka seda, et tuleb palju värskes õhus viibida, sportida ja hoolikalt käsi pesta.

Aprillis lõpetasime oma projekti „Vesi ja veekogud". Projekti läbiviimine oli lastele jõukohane. Selgeks said erinevad veekogud ja nüüd teavad lapsed, et kõige suuremad neist on ookeanid. Tiiki ja oja nägime jalutukäikude ajal, kuid videovahendusel merede ja ookeanide loodust vaadelda meeldis neile kõige rohkem. Ilus värvikas veealune maailm tekitas lastes soovi valmistada projekti lõpuks pilt värviliste kalade, merihobude, korallide, meduuside, teokarpide ja krabidega. Selle käigus said lapsed palju värvida, lõigata, kleepida. Juurde jälgisime videovahendusel meredes ujuvaid delfiine, haikalu ja kõiki meredes elutsevaid taimi ja loomi. Lisaks vaatlesime meredes ulpivaid prahikoguseid ja rääkisime sellest, kuidas igaüks meist saaks olla korralik prügisorteerija. Saime teada, et Eesti pealinna Tallinna vesi jõuab kraanidesse Ülemiste järvest.

Kokkuvõtvalt kulges aprilli kuu keskkonna ja oma tervist hoides. Me ei unustanud tähtede ja numbrite kirjutamist ja alustasime ka seemnete mulda panemist. Esimesed rohelised hernepealsed ja sibulapealsed kaunistasid rühma aknalaudasid juba aprillikuu keskel.

Selline oli meie aprill ja ootame maid, mil saabumas emadepäev.

 

Lepatriinude märts

Märtsis keskendusid Lepatriinu rühma lapsed luuletuste õppimisele, sest tulemas oli Harku valla lasteaedade luulekarussell 2021. Meie rühmast võttis osa seitse last, kellest ka üks valiti kandidaadiks. Meie rühma Roscoe saigi Teelahkme Lasteaia luulekonkursil kõige armsama esitaja tiitli. Palju õnne, Roscoe ja loodame, et see julgustab järgmisel aastal paljusid teisigi oselema sellel üritusel.

Sel kuul alustasime uue projektiga, milleks oli „Vesi ja veekogud". Uurisime vee omadusi, olekuid ja viisime läbi erinevaid katseid veega. Lapsed jälgisid video vahendusel erinevaid filme ookeanidest, meredest, järvedest ja jõgedest. Tutvusime erinevate veekogude loomastiku ja taimestikuga. Lapsed said teada, kust ja kuidas vesi kraanidesse tuleb. Teatakse, et Tallinna Vesi tuleb Ülemiste järvest ja mõned veed pumbatakse torustikesse sügavatest kaevudest, mis lõpuks jõuavad meie kodudesse. Kuna varsti saabub suvi, siis rääkisime kõigist ohtudest veekogude ääres.

Õppisime tundma erinevaid kalu ja lapsed teavad, et meie rahvuskala on räim. Uued sõnad nagu uimed, lõpused ja soomused jäid kõikidele hästi meelde. Kunstitegevustes maalisime ilusaid värvilisi kalu, lõikasime välja veesõidukeid, kleepisime ja joonistasime jõge ja järve. Kalu oli tore ka loendada ja nendega erinevaid matemaatilisi mänge mängida. Eriti meeldis lastele liikumis- ja tähelepanumäng „Meri ja Maa". Veeteema lõpuks koostavad lapsed merepildi, kuhu kleebivad kalad, meretaimed ja erinevad loomad, kes meredes elavad.

Märtsi viimasel nädalal kaunistasime rühmaruumi pajuokste ja värviliste munadega. Saabumas olid ju lihavõttepühad. Koos värvisime mune ja rääkisime munadepühade kommetest.

Märts on läbi ja ootame rõõmuga aprilli, mis toob kaasa palju erinevaid kevadekuulutajaid.

 

Veebruar Lepatriinude rühmas

Veebruar algas väga toimekalt. Lisaks mõnusatele õuesolemise päevadele, said lapsed sel kuul palju toimetusi ka tubaselt tehtud.

Juba kuu alguses hakkasime mõtlema sellest, millise projektiteemaga hakkame tutvuma põhjalikumalt. Nimelt oli veebruar see kuu, kui Harku lasteaias toimus erinevate maade tundmaõppimine, nende maade laulude ja tantsude harjutamine. Lepatriinude rühma lapsed valisid üksmeelselt selleks maaks Soome. Meie projekt kulges paralleelselt Eesti Vabariigi sünnipäeva ootamisega. Selgeks said nii soome rahvussümbolid kui ka eesti rahvussümbolid. Tutvutud sai Muumimaaga ja Muumitrollidega. Leidsime Soome kaardilt üles koha, kus elab tõeline jõuluvana.  Saime teada, et Soomes elavad põhjapõdrad  ning soome rahvusloomaks on valitud pruunkaru.

Kuu keskel pidasime sõbrapäeva ja vastlapäeva. Tänu heale lumisele  ja parajalt külmale ilmale sai seekord lastud päris pikk vastlaliug. Lapsed meisterdasid ka vastlavurri ja proovisid selle käima tõmmata.

23. veebruaril tähistasime oma rühmas Eesti Vabariigi sünnipäeva. Sellele eelneval päeval tegid lapsed valmis tordi. Peopäeval olid kõik kenasti riides ja mängisime presidendipaari vastuvõttu. Lapsed tervitasid ja soovisid head sünnipäeva. Külla oli saabunud ka mängu Soome delegatsioon, kes tõi kingituseks Eestile kaasa meie „SOOME" projekti käigus valminud kollaažpildi. Toimusid laulud kodumaast eesti keeles ja lauldi ka paar laulu soome keeles. Pidulik vastuvõtt lõppes kenasti kaetud laua taga tordi maitsmisega.

Lisaks harjutasime numbrite  tundmist ja kirjutamist. Ka uute tähtede õppimine jätkus. Kunstis oli sel kuul palju kääridega tööd, kleepetöid ja värvimist. EV aastapäevaks triibutasid lapsed rahvarõiva seelikuid ja vastlapäeval tegime guaššidega toredad vastlakuklid. Aega võttis sõbrapäevaks korvikeste meisterdamine, aga tulemus sai hea.

Nii mööduski meie veebruar. Loodame, et märts koputab uksele kõigi oma kevadekuulutajatega.

 

Jaanuar Lepatriinu rühmas

Jaanuar algas mõnusa lumesajuga, mis tõi rõõmu kõigile. Juba päris kuu alguses toimus meie lasteaias ühine talvematk Harku metsa. Seekord küll veidi teisiti, kuna iga rühm liikus erinevat radapidi. Läbi lume tammumine võttis päris võhmale ja vahepealne vahepala maitses hästi.  Kenadel talvistel ilmadel sai palju väljas oldud. Mäest allalaskmine oli sel kuul vist kõige populaarsem tegevus õues. Oli ka päevi, kus lumi end pakkis ja nii valmisid väiksemad ja suuremad lumepallid ning nendest lumememmed.

Jaanuaris tegime algust aasta esimese projektiga, milleks oli „LINNUD". Lapsed õppisid tundma meie kandi linde, kes talviti lasteaias lindudele pandud söögimaja külastamas käivad.  Tõdeti, et põhilised sööjad  majakestes on tihased, musträstad, harakad, varblased. Märgati ka urvalindu ja varest. Iganädalastel matkadel metsa oskasid lapsed märgata puukoristajat, suurt kirjurähni ja leevikesi, keda olime ka toredast looduskalender.ee talilinnukaamerast jälginud ja märganud. Teostasime binoklitega linnuvaatlusi pea iga päev ja leidsime huvitavaid teadmisi juurde erinevatest lindudest, nende söögiharjumustest, välimusest ja häälitsustest interneti vahendusel ja raamatutest.

Sel kuul oli palju lõimitud tegevusi. Lapsed meisterdasid lindudest endale toreda arvude õppimise mängu „PARDID". Kunstis valmisid joonistused musträstatstest puul, plastiliinist tihased ja leevikesed. Kirjaharjutustes sai selgeks L ja koos harjutati hääldama õigesti erinevate lindude nimesid.

Nüüdseks teavad lapsed, mida võib talvel lindudele toiduks anda ja mõistavad, miks talve eel ei tohiks veelinde toitma hakata. Projekti lõpuks valmistasid lapsed ise vahvad rasvapallid seemnetega lindudele toiduks ja viisid matka ajal metsa puuokstele. Loodame, et ka järgmine  kuu, veebruar, tuleb parajalt külm ja lumine, et saaksid jätkuda mõnusad talvised tegevused õues.

 

Lepatriinude rühma tegemised detsembris

Detsembrikuu algas ootusega, mis  lõppes  jõuluvana tulekuga ja vana-aasta ärasaatmisega.

Lapsed õppisid hoolega jõululaule ja luuletusi. Teades, et liikvel on päkapikud, proovisid lapsed olla eriti ettevõtlikud ja näitasid igapäevaselt välja soovi tegutseda aktiivselt jõulude ettevalmistamisega. Koos ehiti kuusk, mis hakkas rühmaruumi kaunistama. Kenad kuusekäbid said valge värviga kaetud ja puule riputatud, et veidikegi lumist meeleolu tekitada. Laulude ja jõululuuletuste õppimise vahepeal valmistasid lapsed piparkooke.

Taigna rullimisega saadi hästi hakkama ja kujukeste väljapressimine tuli kõikidel toredasti välja. Hiljem, kui glasuur peale sai, lugesid lapsed enda valmistatud piparkoogid üle. Detsembris ei saa ju pidamata jätta rühma jõulupidu. Jõuluvanale laulud ja tantsud esitatud, suunduti koos rühmaruumi, kus maiustati kenasti kaetud laua taga piparkookide ja muude maitsvate jõulutoitudega. Jõulupidu lõppes lastele toreda jõuludiskoga.

Lisaks kõigele eelnevale jõudsime metsas väikesel matkal käia, loendamist harjutada, tutvust teha tähtedega, joonistada talvest pilte, kleepida ja lõigata. Valmis tore ühistöö kunstis „Päkapikud piilumas".

Detsember on alati põnev kuu, möödudes kiirelt oma üllatustega.

Jääme ootama uusi tegemisi uuel aastal!

 

Lepatriinude november

November algas vaikselt küünalde põletamisega. Pidasime hingedepäeva. Rääkisime vanaaja kommetest ja kuulasime jutte. Saime teada, et hingedeajal pidi olema vaikselt ega tohtinud teha kisa ega lärmi. Kudumine ja villase lõngaga tööd polnud sel päeval samuti sobilikud.

Sellele järgnes isadepäev. Meie rühma lapsed meisterdasid isadele kaardi ja kutsusid isad endiga koos lasteaeda orienteeruma.  Tore ja põnev oli pimedas taskulampidega puude küljest ülesandeid leida. Nii mõnigi paar pidi paar korda raja läbima.

Juba varsti peale isadepäeva pidasime aga hoopis teistsugust traditsioonilist päeva – mardipäeva. Lapsed meisterdasid endale mardimaskid ja laulsime mardipäeva laule. Rääkisime, mis on mõistatused ja proovisime  mõnda ära arvata. Kombekohaselt said kõik osalejad ka mardipäeva kommi.

Novembri keskel toimus lasteaia sünnipäev ja meie vahvad õpetajad esitasid kõikides rühmades etenduse lastele. Sünnipäeva puhul ei puudunud ka tort, mis maitses väga.

Sellega need peod veel ei lõppenud. Peagi sättisid Lepatriinu rühma lapsed end valgetesse kleitidesse ja sallidesse, sest pidasime koos kadripäeva. Laulud, tantsud ja mängud ei puudunud ka kadripäeva üritusest. Tõesti, november oli täis palju erinevaid tähtpäevi, mida meil kõigil oli tore tähistada.

Lisaks pidudele võtsid Lepatriinud sel kuul ette ühe projekti: „KIVID". Lepatriinude rühma lapsed õppisid selle projekti käigus märkama kive looduses, märkama ehitisi, mis on kividest tehtud, tunnetama kivi pinda, nägema looduslikus kivis erinevaid värvusi, võrdlema suurusi, märkama kuju. Kividest sai laduda tähti ja loendada kivikesi kokku. Kunstis valmisid kividest uhked pildid, kuhu kuulus ka iga lapse selgitus oma tööst. Kõige lõpus maalisime kividele lepatriinud ja mesilased, millest sai meie ühistöö: „Trips-traps-trulli" mäng.

 Veel selle kuu viimasel päeval süütasime rühmatoas  küünla, sest kätte oli jõudnud I advent – ootuste aeg.

Jääme ootama detsembrit, lund ja jõuluvana.  

 

Lepatriinude oktoober

Oktoober möödus teguderohkelt. Eelmisel kuul alustatud projekt „Kenad kombed" sai sel kuul pidevalt täiendusi. Jutud sõprusest ja pereringist, külalistest ja küllakutsumisest said pikitud erinevate jutukestega, piltide ja emotsioonidega. Eriti meeldisid  lastele söögilauakombed, kus harjutasime, kuidas on viisakas lauaääres istuda ja kus olles võib laua taga natuke juttu vesta. Eriti meeldis lastele projekti lõpus läbiviidud kohvikumäng.  Nüüdseks oskavad Lepatriinude rühma lapsed juba ise lauda katta ja on sellega selgeks saanud ka parema ja vasaku käe tundmise.

Kunstitöödest tegime erinevaid maalimise, kleepimise ja joonistamise töid, mis enamus olid sügiseteemalised.  Valmis ka ühistöö: „Mets", kus lapsed said kasutada erinevat looduslikku materjali.

Metsa alla meisterdasid lapsed ka kastanimunadest ja tammetõrudest loomad. Nii said üle korratud kõik loomad, kes metsas elavad.  Aegajalt märkasid lapsed suurte parvedena lendamas linde. Need olid rändlinnud, kes lõunasse lendasid. Saime teada, millised linnud on paigalinnud ja millised rändlinnud.

Tore üritus toimus toidupäeval.  Lapsed valmistasid õunakooki. Väikesed kokad segasid, lõikasid ja maitsestasid hoolega ja tulemus sai maitsev.

Hoolega harjutasime häälikute häälimist ja proovisime ka tähtede kirjutamist. Isadepäeva kaartidele proovisidki lapsed juba ise oma nime kirjutada.

Sel kuul käisime  veel raamatukogus. Raamatukogu töötaja luges ette loo karukesest, kes kaotas sõbrad. Koos oli hea arutada, kuidas saab sõprus püsida.

Lillade karude  koosolekutel oli juttu hoolivusest, aususest ja sallivusest. Tore ja mõnus tegevus oli karukoosolekul massaaži tegemine sõbrale ja jutu kuulamine.

Loendamine tuleb Lepatriinude rühma lastel hästi välja ja nüüd õppisime tundma ka esimesi arvnumbreid. Selgeks saamine võtab veel aega, kuid läbi mängude õnnestub see kindlasti.

Nii möödus kena ja kuldne oktoobrikuu.

Jääme ootama novembrit, mis toob kaasa toredaid tähtpäevi.

 

Lepatriinude rühma septembri tegemised

September algas lastele meeldejäävalt. Pääsukese rühma lapsed ja õpetajad olid kokku pannud toreda muusikalise etteaste ja humoorika tegelaskuju Karli tegevus naerutas lapsi meie õuealal. Ilmataat kinkis meile ka selleks päevaks ilusa ilma. Muidugi ei puudunud ka jäätis.
9. septembril toimus sügisene spordipäev, kus Lepatriinu rühma lapsed olid nii tublid! Toimusid
jooksud, köievedu ja saapavise. Eriti põnevust tekitas viimane.
Poolest septembrist algasid õppetegevused. Meie rühm alustas projektõppega. Esimeseks projektiks valisime olulise teema: „KENAD KOMBED". Projekt hõlmab endas väga palju erinevaid teemasid, mida tasapisi läbime ja meelde proovime jätta. Esimeseks õppimiseks saigi bussisõit linna ja kõndimine läbi vanalinna teatrisse. Lapsed said selgeks, kuidas tänaval kõndida, mismoodi tänaval „sebra" ületada ning kuidas teatris käituda. Emotsioonid teatritükki vaadates olid laes. Tükk meeldis ja teinekordki tahtsid lapsed teatrisse minna.
19. septembril oli maailmakoristuspäev. Ka meie andsime oma panuse selleks: toimus koristuspäev Harku ümbruses. Lastele meeldis see tegevus ning nad said hästi aru, miks prügi maha visata ei tohi. Prügi korjasime ikka päris palju. Kokku kogutud prahi viskasime suurde prügikonteinerisse. Saime ka kiitvat tagasisidet Harku mõisa omanikult, et tegeleme toreda ja õige tegevusega.
Kõnelesime ohutusest tänaval ja kodus, mis sobis kokku meie projektiteemaga. Lapsed oskasid nimetada erinevaid ohuallikaid: tikud, stepsliaugud, küünlad, turnimine. Näiteid tuli palju ja kõik teadsid, et need on ohtlikud asjad ja tegevused, kui lapsed üksi on.
Sel kuul tegelesime enda istutatud köögiviljade koristamisega. Üles said võetud porgandid, punapeedid ja sibulad, mis ootavad veel töötlemist. Õuntest ja porganditest pressisime mahla ja soolasime kurke, mis kõigile maitsesid. Nii said üle korratud juur-, puu- ja köögiviljad ja tähistatud sügise algust.
25. septembril oli tore matk Harku metsa, millele järgnes piknik ja mõned jooksumängud. Jällegi oli ilm ilus ja ning saime nautida sügisesi kirjusid lehti ja näha veel päikese käes sooja otsivat sisalikku.
September oli väga sisutihe. Lepatriinude rühmal toimus palju erinevaid ja huvitavaid üritusi ning järge jäävad ootama uued põnevad ettevõtmised oktoobris. Ilusat sügist!